PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni poparli starania Wrocławia

  • KB    8 kwietnia 2010 - 08:59
Radni poparli starania Wrocławia

Radni sejmiku województwa dolnośląskiego wsparli starania Wrocławia w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.
Uchwała sejmiku z poparciem dla kandydatury Wrocławia, podjęta w trakcie wyjazdowej sesji sejmiku w Kudowie Zdroju, przekazana została prezydentowi Wrocławia i ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego.

Wojewódzcy radni uznali, że tytuł Europejskiej Stolicy Kultury dla Wrocławia to szansa na promocję i rozwój dla całego Dolnego Śląska, a wydarzenie międzynarodowe o tej skali w istotny sposób przyczyni się do zwiększenia się ruchu turystycznego w regionie. Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to w opinii radnych sejmiku województwa także okazja na wzbogacenie życia kulturalnego w regionie i uczynienie z kultury głównej marki promocji Dolnego Śląska.

Plebiscyt na Europejską Stolicę Kultury organizowany jest od 1985 roku. Głównym celem projektu jest zwrócenie uwagi na bogactwo, różnorodność i cechy wspólne kultur europejskich oraz szerzenie między Europejczykami wzajemnej wiedzy o sobie. Od kilku lat tytuł otrzymują miasta z dwóch wybranych krajów. W 2016 roku tytuł zostanie przyznany Hiszpanii i Polsce. Wrocław rywalizuje z ośmioma miastami – Gdańskiem, Szczecinem, Poznaniem, Toruniem, Łodzią, Białymstokiem, Warszawą i Lublinem. Decyzja w sprawie tytułu zapadnie w tym  roku, a wyboru dokona 13-osobowa komisja. W jej skład będą wchodzili reprezentanci siedmiu państw UE oraz przedstawiciele ministra kultury.

Na stronie internetowej Stowarzyszenia Miast Kandydujących do Tytułu Stolicy Europejskiej Kultury - http://www.candidatecities.com,  można jeszcze oddać swój głos poparcia dla swojego kandydata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Wrocławianin, 2010-04-08 11:01:11

    Właśnie na progu bankructwa jest ostatnie wrocławskie wydawnictwo o ogromnych tradycjach - "Ossolineum". Upadek tak znanej marki nie martwi specjalnie władz miasta. Wcześniej z wrocławskiego Rynku zniknęła większość księgarń. Jakoś trudno mi wyobrazić sobie kulturę bez książek. ...  rozwiń