PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni uczcili 600-lecie wielkiej bitwy

  • PAP    17 lipca 2010 - 12:32

Warmińsko-mazurscy samorządowcy zebrani w sobotę na Sejmiku Grunwaldzkim podkreślili, że zwycięstwo sprzed 600 lat zapoczątkowało budowę w centrum Europy nowoczesnego i tolerancyjnego państwa - Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Zaznaczyli, że dziś, żyjąc we wspólnej Europie, szanujemy własną odrębność, ale współpracujemy na rzecz społeczności lokalnych i ogólnoeuropejskich.

W proklamacji grunwaldzkiej podpisanej w 600-lecie bitwy pod Grunwaldem radni sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, powiatu ostródzkiego i gminy Grunwald podkreślili, że bitwa zrodziła definicję wojen sprawiedliwych i niesprawiedliwych, przyniosła też nową wizję Europy Środkowej jako wspólnej Europy państw i narodów.

Jak zaznaczyli, konsekwencją Grunwaldu był cywilizacyjny postęp w gospodarce, kulturze i nauce oraz stworzenie rządów opartych na demokracji, wówczas nazywanej szlachecką.

- Dziś, upamiętniając bitwę pod Grunwaldem, podkreślamy prawdę, że ziemia nie należy do tych, którzy zawładnęli ją orężem, ale do tych, którzy codzienną pracą przyczyniają się do jej rozwoju - napisali samorządowcy.

Radni zadeklarowali, że uczynią wszystko, aby młode pokolenia w Polsce i krajach na kontynencie, pamiętając o historii, mogły realizować marzenia we wspólnym europejskim domu.

Oryginał proklamacji grunwaldzkiej przekazany będzie do muzeum bitwy znajdującego się na Polach Grunwaldzkich i przesłany do najwyższych władz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.