PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom postawi rzeźbę upamiętniającą Witolda Gombrowicza

  • PAP/AT    12 września 2017 - 07:52
Radom postawi rzeźbę upamiętniającą Witolda Gombrowicza
Urząd miasta w Radomiu rozstrzygnął konkurs na projekt rzeźby przedstawiającej Gombrowicza (fot.radom.pl)

Jeszcze w tym roku w Radomiu (Mazowieckie) stanie rzeźba przedstawiająca Witolda Gombrowicza grającego w szachy.
• Magistrat rozstrzygnął konkurs na projekt rzeźby przedstawiającej Gombrowicza.

• Rzeźba stanie w centrum Radomia.

• Pisarz bywał w tym mieście przy okazji pobytów u brata Jerzego w podradomskiej Wsoli.

Jak poinformowała Monika Stanikowska z Kancelarii prezydenta Radomia, magistrat rozstrzygnął konkurs na projekt rzeźby przedstawiającej Gombrowicza.

"Zwycięski projekt - zgodnie z założeniami konkursu - ma realistyczną formę i uwzględnia osobowość, a także cechy charakterystyczne dla wizerunku Witolda Gombrowicza" - powiedziała Stanikowska.

Rzeźba przedstawia pisarza siedzącego przy stoliku z szachami. Naprzeciwko znajduje się wolne miejsce, dla kogoś, kto chciałby przysiąść przy pisarzu, by np. zrobić sobie pamiątkową fotografię.

Konkurs, na który wpłynęły cztery zgłoszenia, wygrał Sławomir Micek ze spółki Gzut Odlewnia z Gliwic. Rzeźba ma być wykonana jeszcze w tym roku. Stanie w centrum Radomia, przy placu Konstytucji 3 Maja, podobnie jak figura urodzonego w Radomiu filozofa Leszka Kołakowskiego, którego radomianie w ten sposób upamiętnili w 2016 r.

Witold Gombrowicz urodził się 4 sierpnia 1904 r. w Małoszycach koło Opatowa (Świętokrzyskie). Wczesne dzieciństwo (do 1911 roku) spędził w Małoszycach i Bodzechowie, później rodzina przeniosła się do Warszawy. W 1927 r. obronił magisterium na Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Gombrowicz przyjeżdżał do podradomskiej Wsoli dość regularnie w latach 1924-39. W tej miejscowości - w której obecnie znajduje się muzeum Gombrowicza - mieszkał jego brat Jerzy z żoną Aleksandrą z Pruszaków i córką Tereską. Witold odpoczywał u nich, przygotowywał się do egzaminów, pisał - m.in. fragmenty powieści "Ferdydurke". Po studiach miał odbyć aplikację adwokacką u zaprzyjaźnionego radomskiego adwokata - Tadeusza Przyłęckiego. Miejscowa palestra, należąca w większości do Stronnictwa Narodowego, odrzuciła jego kandydaturę. Gombrowicz opuścił Polskę w lipcu 1939 r. Popłynął transatlantykiem "Chrobry" do Argentyny, gdzie zastał go wybuch II wojny światowej. Pozostał na emigracji, we Francji, aż do śmierci w 1969 r.

W Radomiu przyznawana jest już Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza (za debiut prozatorski) i organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, na który przyjeżdżają teatry z całego świata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.