PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom. Powstanie nowa siedziba jednostek WOT

  • PAP/KDS    26 lutego 2018 - 22:26
Radom. Powstanie nowa siedziba jednostek WOT
W 2019 roku powinny ruszyć prace budowlane. (fot. Facebook/Wojska Obrony Terytorialnej)

W ciągu ponad dwóch lat na terenie 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu powstanie nowa siedziba 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 62. batalionu lekkiej piechoty.
  • Nową inwestycję zapowiedział w poniedziałek (26.02) wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.
  • - Będą to obiekty sztabowo-biurowe oraz magazyny i garaże - poinformował.
  • Według niego w tym roku powstanie projekt i rozpoczną się przygotowania do inwestycji, a w 2019 r. powinny ruszyć prace budowlane.

- Mam nadzieję, że w ciągu niewiele ponad dwóch lat uda się inwestycję zakończyć i wojska obrony terytorialnej na stałe zagoszczą w Radomiu - powiedział Skurkiewicz.

Dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła podkreślił, że Radom to nieprzypadkowa lokalizacja dla siedziby 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Samo położenie przy infrastrukturze lotniska idealnie wpisuje się w misję wojsk obrony terytorialnej - powiedział.

Dodał, że Radom jest też ważnym punktem na mapie polskiego przemysłu obronnego. - Mamy tutaj pewne krytyczne zasoby, które z tego punktu widzenia również powinniśmy chronić - zaznaczył. W Radomiu znajduje się Fabryka Broni "Łucznik", swoją siedzibę ma też Polska Grupa Zbrojeniowa.

Według szefa WOT ulokowanie wojsk obrony terytorialnej w Radomiu przyniesie korzyści miastu i jego mieszkańcom. - Przybędzie miejsc pracy. Na poziomie dowództwa brygady będzie 45 etatów dla cywilnych pracowników MON, a na poziomie batalionu - 20 tego typu miejsc. Dodatkowo będą też etaty w bezpośrednio podległych pododdziałach - zaznaczył Kukuła.

Skurkiewicz zapowiedział, że 1 marca, podczas głównych uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbywających się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej ma otrzymać imię rotmistrza Witolda Pileckiego.

Jak powiedział dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Grzegorz Kaliciak, w lipcu i sierpniu rozpocznie się tworzenie struktur batalionu w Radomiu, a od września zacznie on funkcjonować. Kolejny bataliony mają powstawać w Płocku, Pomiechówku, Borzęcinie. - Żołnierze WOT z Radomia rozpoczną w kwietniu, maju szkolenia wyrównawcze. W momencie, kiedy batalion, a potem brygada osiągnie możliwość przeniesienia do Radomia, żołnierze będą już wyszkoleni - zaznaczył.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.