PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom przyzna Nagrodę im. Św. Kazimierza

  • PAP/AT    1 lutego 2018 - 08:50
Radom przyzna Nagrodę im. Św. Kazimierza
Radom (fot.wikipedia.org/Bahar)

W Radomiu po raz dziesiąty przyznana zostanie Nagroda im. Św. Kazimierza - patrona tego miasta i całej diecezji radomskiej.
  • Wyróżnienie przyznawane jest za popularyzację wiedzy o historii i tradycji Radomia.
  • Do nagrody mogą być zgłaszane osoby lub organizacje, których działalność przyczyniła się do upowszechniania wiedzy o historii Radomia i zachowania dziedzictwa kulturowego miasta.
  • Wręczenie narody odbywa się w marcu w ramach "Kazików".

Do nagrody mogą być zgłaszane osoby lub organizacje, których działalność przyczyniła się do upowszechniania wiedzy o historii Radomia i zachowania dziedzictwa kulturowego miasta. "W tym roku zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane do 16 lutego" - poinformował Maciej Zwierzyński z Ośrodka Kultury i Sztuki w Radomiu "Resursa Obywatelska".

Zwycięzcę wyłoni kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele władz miasta i laureaci poprzednich edycji nagrody. W minionych latach nagrodę otrzymali m.in. Społeczny Komitet Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego, Bractwo Kurkowe im. Św. Sebastiana, a także historycy: Sebastian Piątkowski i Przemysław Bednarczyk oraz wieloletni pracownik Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, historyk sztuki Katarzyna Posiadała.

Nagroda zostanie wręczona 4 marca podczas "Kazików" - kilkudniowych obchodów święta patrona miasta i diecezji radomskiej. W tym czasie w Radomiu odbywa się zwykle wiele ciekawych imprez. Jedną z nich jest Wielki Test Wiedzy o Radomiu. O nagrodę walczą drużyny złożone z przedstawicieli różnych środowisk i radomskich instytucji. Zwycięscy przekazują wygraną na rzecz wybranej polskiej szkoły na Litwie. W poprzednich latach były to placówki w Zujunach, Pakienie, Wilnie i Miednikach Królewskich. W tym roku dary trafią do Gimnazjum im. Stefana Batorego w Ławaryszkach. Św. Kazimierz Jagiellończyk urodził się na Wawelu 3 października 1458 roku jako syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuskiej.

Jego wychowawcą był Jan Długosz. Królewicz wielokrotnie przebywał na zamku w Radomiu. Jego najważniejszy pobyt w tym mieście, jako namiestnika królewskiego w Koronie, przypadł na lata 1481-1483. Na te dwa lata władza przeniosła się do Radomia. W tym czasie Kazimierz dał się poznać jako sprawiedliwy i troskliwy władca, a jednocześnie osoba bardzo pobożna. Zmarł na gruźlicę 4 marca 1484 r. na zamku w Grodnie. Został pochowany w katedrze wileńskiej. Był kanonizowany w 1521 r., lecz bulla zaginęła wraz z rzeczami posła królewskiego Erazma Ciołka, który zmarł nagle w Rzymie. Ponowną bullę kanonizacyjną, powołującą się na akt kanonizacyjny papieża Leona X, wydał papież Klemens VIII w 1602 r. Święty Kazimierz jest patronem Polski i Litwy.

Ikonografia przedstawia go najczęściej w stroju książęcym, z lilią w ręku lub klęczącego w nocy przed drzwiami katedry. Od 4 marca 1983 r. św. Kazimierz za sprawą Jana Pawła II jest patronem miasta Radomia, a od 25 marca 1992 r. - patronem diecezji radomskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.