PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom. Ścieżka dydaktyczna przygotowana przez IPN

  • PAP/JL    21 czerwca 2016 - 08:24
Radom. Ścieżka dydaktyczna przygotowana przez IPN
Miejsca związane z wydarzeniami Czerwca ’76 w Radomiu znajdą się na trasie ścieżki dydaktycznej przygotowanej przez IPN. Fot. Radom.pl

Miejsca związane z najważniejszymi wydarzeniami Czerwca ’76 w Radomiu znajdą się na trasie ścieżki dydaktycznej przygotowanej przez IPN.
Instytut Pamięci Narodowej wybrał dziewięć punktów, które znajdą się na ścieżce dydaktycznej „Śladami Radomskiego Czerwca ’76”. Umieszczone w nich zostaną tablice pamiątkowe z opisem w języku polskim i angielskim. Ścieżka dydaktyczna ma służyć mieszkańcom Radomia, zwłaszcza uczniom poznającym historię swojego miasta, oraz turystom.

Tablica pojawi się m.in. przed wejściem do dawnych Zakładów Metalowych im. gen. Waltera w Radomiu, gdzie zaczął się protest.

Na ścieżce dydaktycznej znajdzie się także punkt docelowy marszu robotników „Waltera”, a także pracowników innych radomskich zakładów, którzy do nich dołączyli. To siedziba Komitetu Wojewódzkiego PZPR (obecnie budynek Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych), przy ówczesnej ulicy 1 Maja – obecnie 25 Czerwca.

Wśród wyróżnionych miejsc jest także kamień węgielny pod pomnik upamiętniający wydarzenia radomskiego Czerwca ’76.

Tablica upamiętniająca Czerwiec ’76 pojawi się też w sąsiedniej gminie – Kowala. Umieszczona zostanie przed budynkiem plebanii w Pelagowie, gdzie mieszał ks. Roman Kotlarz, jeden z bohaterów radomskiego Czerwca ’76, uznawany za ofiarę komunistycznych represji.

Otwarcie ścieżki odbędzie się 24 czerwca w ramach trwających w Radomiu obchodów 40. rocznicy protestu robotniczego, do którego doszło w tym mieście 25 czerwca 1976 r.

25 czerwca 1976 r. na ulice Radomia w proteście przeciwko planowanym przez rząd podwyżkom cen żywności wyszło 20-25 tys. ludzi. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według badaczy IPN zatrzymano 654 osoby. Tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary pozbawienia wolności sięgały 10 lat.

W związku z udziałem w proteście pracę straciło ok. 900 radomian, przede wszystkim pracowników Zakładów Metalowych. Tragiczną konsekwencją protestów było bezprawne bicie zatrzymanych na tzw. ścieżkach zdrowia (szpalery milicjantów bijących ludzi pałkami), które stały się swoistym symbolem Czerwca ‘76. Zaczęły się także represje wobec uczestników protestu i ich rodzin. Z pomocą ruszyli im przedstawiciele powstałego we wrześniu Komitetu Obrony Robotników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Olek Leszek, 2017-05-31 13:34:02

    Uważnie przeczytałem, ale nigdzie nie znalazłem mapki ścieżki.Trochę ogólników np na temat przyszłego pomnika ale z wymienionych 9 punktów piszecie tylko o 4. Mało! IPN się nie postarał1