PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom uczci 1050. rocznicę chrztu Polski

  • PAP/JL    5 kwietnia 2016 - 09:15
Radom uczci 1050. rocznicę chrztu Polski

Radom uczci 1050. rocznicę chrztu Polski. Fot. Radom.pl

Główne imprezy obchodów 1050. rocznicy odbędą się 5 i 6 kwietnia.
Wykłady, wystawę o tematyce historycznej, koncert muzyki dawnej oraz grę miejską i wycieczki po Radomiu przygotowano w tym mieście w ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Zdaniem prof. Dariusza Kupisza z Radomskiego Towarzystwa Naukowego przyjęcie przez Mieszka I chrztu było punktem zwrotnym w dziejach państwa polskiego. Początkom polskiej państwowości oraz chrystianizacji Polan mają być poświęcone wykłady, które w ramach obchodów wygłoszą naukowcy z PAN i UMCS w Lublinie.

– Dzięki nim będziemy mieli pogląd na to, jak początki państwa polskiego i chrzest Polski widzą archeolodzy, a jak historycy – uważa Dariusz Kupisz.

Zaplanowano także koncert muzyki dawnej, m.in. chorałów gregoriańskich oraz otwarcie wystawy historycznej „Kronikarze piszą... Chrzest Polski”, opowiadającej o tym, jak wydarzenia 966 roku widzieli kronikarze polscy i zagraniczni.

Z myślą o młodzieży organizatorzy przygotowali grę miejską, która w ciekawy sposób ma przybliżyć ponad tysiącletnie chrześcijańskie dziedzictwo Radomia i Polski. Uczestnicy zabawy będą musieli rozwiązać krzyżówkę, na którą składają się wyrazy znajdujące się na różnych tablicach pamiątkowych, epitafiach, witrażach i polichromiach w czterech zabytkowych radomskich kościołach: farze, św. Trójcy, ewangelickim i oo. Bernardynów.

W ramach obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski w każdą sobotę kwietnia przewodnicy z radomskiego oddziału PTTTK organizują wycieczki po miejscach mających związek z rozwojem chrześcijaństwa w Radomiu.

Organizatorami obchodów są Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska, Zespół Naukowy do Badań Dziejów Radomia i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oraz Kuria Diecezji Radomskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.