PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom, Wielka Sobota: Na cmentarzu będzie Wielkanocna kwesta

  • PAP/AT    25 marca 2016 - 11:35
Radom, Wielka Sobota: Na cmentarzu będzie Wielkanocna kwesta
W Wielką Sobotę kwestujący zbierać będą datki na odnowę nagrobka Marianny Niedźwieckiej (fot.pixabay.com)

W Wielką Sobotę Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu będzie zbierał datki na odnowę pochodzącego z 1828 r. nagrobka Marianny Niedźwieckiej, jednego z najstarszych na radomskiej nekropolii.
Wielkanocna kwesta odbywa się w Radomiu po raz jedenasty. Jak podkreśla wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Sławomir Adamiec, w Wielką Sobotę (26 marca) groby odwiedza wielu radomian, którzy chętnie wspierają kwestujących datkami. Każdego roku do kwesty na radomskim cmentarzu przy ul. Limanowskiego włączają się wolontariusze: członkowie i sympatycy SKOZCR, w tym uczniowie i nauczyciele radomskich szkół.

W Wielką Sobotę kwestujący zbierać będą datki na odnowę wykonanego z piaskowca, neoklasycystycznego nagrobka Marianny Niedźwieckiej. Nakryty jest on urną w kształcie kielicha. Posiada cokół zwieńczony czterema frontonami i ozdobiony jest licznymi ornamentami, płaskorzeźbami z bogatą symboliką nagrobną. "To jeden z najstarszych nagrobków na radomskiej nekropolii, bo pochodzący z 1828 r., podczas gdy sam cmentarz powstał w 1812 r." - podkreśla Adamiec.

SKOZCR od dwudziestu lat podejmuje działania mające na celu zdobywanie pieniędzy na odnowę zabytków cmentarza przy ul. Limanowskiego. Co roku organizuje kwesty w dniu Wszystkich Świętych oraz w Wielką Sobotę. W ciągu 20 lat podczas 29 kwest zebrano - 536 tys. zł, za które odnowionych zostało 18 nagrobków.

Cmentarz Rzymskokatolicki przy dawnym Trakcie Starokrakowskim, obecnie ul. Limanowskiego w Radomiu, ma ponad 200 lat; powstał w 1812 r. Według parafialnej inwentaryzacji na cmentarzu jest 28,5 tys. grobów. Spoczywa w nich ponad 200 tys. osób. Tutaj pochowany jest m.in. malarz batalista Józef Brandt, zasłużony radomski chirurg Ludwik Przybyłko, senator II RP Maciej Glogier oraz biskupi radomscy: Edward Materski i Stefan Siczek.

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu powstał w 1995 r. w związku z kradzieżą symbolu radomskiej nekropolii - rzeźby "Anioła Ciszy". Grupa radomskich społeczników zorganizowała w 1995 r. pierwszą kwestę. W 1996 roku "Anioł Ciszy" powrócił na grób Konstantego Mareckiego. W darze dla biskupa radomskiego rzeźbę wykonała miejscowa firma kamieniarska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.