PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom: Wielkanocna kwesta na cmentarzu

  • PAP/AT    30 marca 2018 - 09:49
Radom: Wielkanocna kwesta na cmentarzu
Cmentarz rzymskokatolicki w Radomiu (fot.wikipedia.org/Rafał Terkner)

W Wielką Sobotę (31 marca) na zabytkowym cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego będzie zbierał datki.
Datki na odnowę nagrobka zasłużonego dla powstania styczniowego proboszcza radomskiej parafii farnej ks. Michała Kobierskiego będzie zbierał w Wielką Sobotę Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu.

Stowarzyszenie organizuje kwesty dwa razy w roku: przy okazji dnia Wszystkich Świętych oraz w Wielką Sobotę. Groby bliskich odwiedza wówczas wielu radomian, którzy chętnie wspierają kwestujących datkami.

W tym roku zbierane będą pieniądze ona odnowę nagrobka zasłużonego dla powstania styczniowego proboszcza radomskiej fary, ks. Michała Kobierskiego (1804-1876). Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego (SKOZCR) chce się w ten sposób włączyć w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski.

Czytaj też: Ogrody pamięci zamiast cmentarza

W ocenie wiceprzewodniczącego SKOZCR, historyka Sławomira Adamca powstanie styczniowe jest jednym z najważniejszych filarów odbudowy niepodległości i polskiego patriotyzmu. Nagrobek ks. Kobierskiego będzie pierwszym grobem kapłańskim, który odnawia Społeczny Komitet. "Zaangażowanie księży w pomoc uczestnikom powstania styczniowego było znaczące i wiązało się z dużymi represjami władzy carskiej" - zaznaczył Adamiec.

Jak dodał, dwóch wikarych z fary zostało w latach 1863-1864 zesłanych na Sybir, a samego proboszcza Michała Kobierskiego władze carskie obłożyły wysoką kontrybucją za ukrywanie powstańczego sztandaru. Każdego roku do kwesty na radomskim cmentarzu przy ul. Limanowskiego włączają się wolontariusze: członkowie i sympatycy SKOZCR.

W ciągu 23 lat zorganizowano 33 kwesty. Społecznicy zebrali ponad 620 tys. zł, za które odnowili 20 zabytkowych nagrobków. Na renowację w kolejnych latach czeka blisko 350 nagrobków wpisanych do wojewódzkiego rejestru ochrony zabytków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.