PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom. Wystawa o historii miejskiej elektrowni prawie gotowa. Apel o przynoszenie eksponatów aktualny

  • PAP/KDS    7 października 2017 - 11:35
Radom. Wystawa o historii miejskiej elektrowni prawie gotowa. Apel o przynoszenie eksponatów aktualny
Zdjęcie ilustracyjne (fot. pixabay.com)

Na 8 listopada w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu zaplanowano otwarcie wystawy przedstawiającej historię radomskiej elektrowni miejskiej, która powstała w 1901 r. Organizatorzy cały czas apelują o przynoszenie eksponatów.
• Otwarcie wystawy zaplanowano na 8 listopada. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Centrum sztuki od 2014 r., mieści się w odrestaurowanej dawnej elektrowni, przy ul. Kopernika.

• Pamiątek i dokumentów związanych z pierwszą miejską elektrownią w Radomiu poszukiwano w muzeach, archiwach, u prywatnych kolekcjonerów - nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Organizatorzy cały czas czekają na kolejne. 

• - Apel jest nadal aktualny. Jeśli ktoś posiada w domu takie przedmioty, czy dokumenty związane z radomską elektrownią, może udostępnić je - mówi jeden z kuratorów Tomasz Staniszewski.

Wykonany z czerwonej cegły budynek został odnowiony, ale zachowano jego dawny kształt. Z daleka widoczna jest czerwona bryła z dużymi, stylowymi oknami. Stary budynek został połączony z wybudowanym w nowoczesnym stylu obiektem centrum sztuki. Do celów wystawienniczych wykorzystano także stary piec o powierzchni ekspozycyjnej ok. 100 metrów kwadratowych, w którym na trzech poziomach urządzono galerię małych form.

Dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" Włodzimierz Pujanek podkreślił, że przygotowania do wystawy "Początki elektryfikacji polskich miast - Elektrownia Miejska w Radomiu 1901-1956" trwały kilka lat.

Pamiątki przynieś do muzeum 

Pamiątek i dokumentów związanych z pierwszą miejską elektrownią w Radomiu poszukiwano w muzeach, archiwach, u prywatnych kolekcjonerów - nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Apelowano także do mieszkańców Radomia, by przynosili eksponaty związane z przedwojenną elektrotechniką.

- Apel jest nadal aktualny. Jeśli ktoś posiada w domu takie przedmioty, czy dokumenty związane z radomską elektrownią, może udostępnić je, by uzupełnić na naszą wystawę, która jest już w trakcie przygotowań - zaznaczył jeden z kuratorów Tomasz Staniszewski.

Organizatorzy dotarli m.in. do mieszkającej w USA rodziny jednego z pierwszych dyrektorów elektrowni, która przekazała na wystawę unikatową fotografię z 1907 r., przedstawiającą wnętrze elektrowni z pracującą turbiną.

Oprócz dokumentów, papierów wartościowych oraz zdjęć, na wystawie znajdą się przedmioty związane z dawną elektrycznością: stare żarówki, lampy, mierniki prądu i urządzenia elektrotechniczne. - Na potrzeby ekspozycji stworzono także replikę tablicy rozdzielczo-pomiarowej, która w dawnych czasie była w elektrowni - powiedział drugi z kuratorów prof. Mariusz Malinowski, przewodniczący polskiej sekcji międzynarodowego Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników.

Wystawa i konferencja 

W galerii "Elektrowni" pokazane zostaną także przedwojenne grafiki, obrazujące zastosowanie elektryczności w tamtych czasach.

8 listopada, oprócz wystawy, w Radomiu odbędą się także konferencje. Jedna poświęcona elektryfikacji polskich miast na przykładzie radomskiej elektrowni. Druga - jak zapowiedział Wiesław Michalski, prezes radomskiego oddziału Stowarzyszenie Elektryków Polskich - urodzonemu w Radomiu prof. Włodzimierzowi Krukowskiemu (1887-1941)- wybitnemu polskiemu uczonemu, inżynierowi elektrykowi, profesorowi Politechniki Lwowskiej, zamordowanemu przez Niemców w 1941 r. wraz z grupą uczonych lwowskich. Krukowski był czołowym polskim metrologiem, wybitnym specjalistą techniki licznikowej, wzorów i pomiarów.×
KOMENTARZE (1)

  • Jacek37, 2017-12-20 11:41:27

    Radom ma bogatą tradycję elektryfikacji i bardzo ciekawą historię, warto uświadomić mieszkańcom jak ważna i ciekawa jest energia, którą się na co dzień posługują i bez której niemal nie wyobrażają sobie normalnego funkcjonowania w nowoczesnym świecie. Po dziś dzień w okolicach miasta pracuje wielu f...achowców np. solidneinstalacje.pl którzy stanowią ważną cegiełkę dla rozwoju tej branży.  rozwiń