PARTNER PORTALU
  • BGK

Rafał Bochenek: Będą konsultacje ws. projektu o metropolii warszawskiej

  • PAP/JS    6 lutego 2017 - 18:11
Rafał Bochenek: Będą konsultacje ws. projektu o metropolii warszawskiej
Projekt ustawy krytykują władze Warszawy oraz część samorządów (fot. pixabay.com)

Referendum w Warszawie jest organizowane w kontekście projektu PiS ws. metropolii warszawskiej; będą przeprowadzone konsultacje na temat tego projektu przeprowadzi je m.in. wojewoda mazowiecki - zaznaczył rzecznik rządu Rafał Bochenek.
Rada Warszawy zdecydowała, że 26 marca odbędzie się referendum gminne, w którym mieszkańcy stolicy odpowiedzą na pytanie czy są "za zmianą granic miasta stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin". Projekt w sprawie przeprowadzenia referendum złożył szef klubu radnych PO w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski. Przeciwko inicjatywie byli m.in. radni PiS.

"Rozumiem, że samorząd warszawski działał w granicach swoich kompetencji. Mógł podjąć taką inicjatywę i rozumiem, że takie referendum będzie przeprowadzone" - powiedział rzecznik rządu pytany na poniedziałkowej konferencji prasowej o decyzję Rady Warszawy.

Dodał, że "referendum jest organizowane w określonym kontekście, kontekście projektu poselskiego, który został złożony w polskim parlamencie".

"Konsultacje na temat tego projektu będą prowadzone. Między innymi wojewoda mazowiecki będzie spotykał się z samorządowcami z tych gmin, które potencjalnie mogłoby być przyłączone w ramach tworzenia tego dużego obszaru metropolitalnego" - powiedział Bochenek.

Zgodnie ze złożonym w Sejmie projektem PiS ws. metropolii warszawskiej, miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Projekt ustawy krytykują władze Warszawy oraz część samorządów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.