PARTNER PORTALU
  • BGK

Ranking bezpieczeństwa miast: Warszawa, Kraków i Rzeszów w czołówce

  • MN    2 czerwca 2017 - 13:59
Ranking bezpieczeństwa miast: Warszawa, Kraków i Rzeszów w czołówce
Warszawa nie przoduje w każdej z kategorii, jednak w ujęciu całościowym jest najbezpieczniejsza i najbardziej otwarta. (fot. Pixabay)

Warszawa, Kraków i Rzeszów to najbezpieczniejsze miasta według rankingu Fundacji Schumana Europolis 2017. A w których miastach z bezpieczeństwem mają na bakier?
• Fundacja Schumana przedstawiła raport najbezpieczniejszych i najbardziej otwartych miast w Polsce, biorąc pod uwagę takie czynniki jak bezpieczeństwo publiczne, bezpieczeństwo komunikacyjne czy otwartość na pracowników z innych krajów.

• Inne aspekty brane pod uwagę to m.in. czynniki społeczno-ekonomiczne, czyli jak łatwo jest znaleźć pracę i jakie jest średnie wynagrodzenie w danym mieście.

• Pierwszą czwórkę zajęły stolice województw, dalej na liście mamy Trójmiasto. W rankingu wysoko znalazły się także m.in. Siedlce czy Zamość.

- Na potrzeby tego raportu uznajemy, że bezpieczne i otwarte jest miasto, w którym wszyscy mieszkańcy, niezależnie od ich religii, pochodzenia i koloru skóry, mają pewność utrzymania poczucia bezpieczeństwa, które stabilizuje ich życie i pozwala na rozwój. Bezpieczne i otwarte miasto będziemy opisywać za pomocą twardych wskaźników pokazujących liczbę i rodzaj przestępstw, ale także miękkich, czyli tego w jaki sposób mieszkańcy postrzegają swoją miejscowość – napisali na temat metodologii raportu jego autorzy.

Czytaj też: Ranking reputacji miast: Wrocław, Gdańsk i Poznań liderami. Kielce, Łódź i Katowice mają problem

Ranking odnosi się do miast na prawach powiatu, a więc przeanalizowano 66 miejscowości. Pod uwagę brano takie czynniki jak: bezpieczeństwo publiczne, związanego z ogólnym poziomem przestępczości; otwartość i przyjmowanie pracowników z innych krajów (przede wszystkim Ukraińców); poczucie bezpieczeństwa indywidualnego (także w domu), a także tego jak mieszkańcy postrzegają swoje miasto; bezpieczeństwa komunikacyjnego, czyli tego jak wielu kierowców jest łapanych przez policję za jazdę pod wpływem alkoholu, liczby wypadków i ich skutków w postaci rannych lub ofiar śmiertelnych; a także bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego, czyli tego, jakiej wielkości są średnie wynagrodzenia, czy łatwo jest znaleźć pracę i czy jest dużo miejsc w żłobkach.

1. Warszawa

Stolica w sposób oczywisty znalazła się na pierwszym miejscu, zdobywając najwięcej punktów (63,6). Autorzy tłumaczą, że jako miasto z poziomem PKB per capita w okolicach 190 proc. średniej unijnej, Warszawa wyraźnie odstaje od reszty pod wieloma względami, choć nie znaczy to wcale, że we wszystkich kategoriach bezpieczeństwa przoduje, bo np. wykrywalność przestępstw na poziomie 75 proc. plasuje stolicę dopiero na szóstym miejscu.

2. Kraków

Stolica Małopolski – jak piszą autorzy – to atrakcja turystyczna Polski, ale też relatywnie bezpieczna miejscowość z niewielką liczbą ofiar na drogach, która wynosi 45 proc. przeciętnej.

3. Rzeszów

Podium zamyka Rzeszów, przodujący pod względem bezpieczeństwa publicznego, gdzie przestępczość kształtuje się na poziomie 48-74 proc. średniej dla miast w zależności od rodzaju.

W tych miastach również jest bezpiecznie

Na czwartym miejscu uplasował się Poznań z liczbą 61,83 pkt. Miejsce 5., 6., i 7. zajęły kolejno Gdynia, Gdańsk i Sopot. Na ósmym miejscu są Siedlce a tuż za nimi Olsztyn. Pierwszą dziesiątkę zamyka Bydgoszcz.

Następne miasta, zaczynając od miejsca jedenastego, to: Zamość, Żory, Ostrołęka, Wrocław, Nowy Sącz, Zielona Góra, Toruń, Koszalin, Lublin, Łomża.

Gdzie wg rankingu lepiej się nie zapuszczać?

Ostatnią dziesiątkę wśród 66. miast zajęły: Włocławek, Wałbrzych, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Ruda Śląska, Piotrków Trybunalski, Piekary Śląskie, Mysłowice, Łódź, Krosno.

Pełen raport dostępny jest na stronie: europolis.schuman.pl. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.