Raport zagrożenia suszą rolniczą: Susza w 6 województwach

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach, opublikował pierwszy w tym sezonie raport zagrożenia suszą rolniczą. Odnosi się on do okresu od 1 kwietnia do 31 maja 2016 roku. Susza została stwierdzona na obszarze 6 województw.
Raport zagrożenia suszą rolniczą: Susza w 6 województwach
Klimatyczny Bilans Wodny (KBW) za okres od 1 kwietnia do 31 maja 2016 roku (Fot. IUNG-PIB Puławy)

W badanym okresie sześciodekadowym susza występuje na glebach I kategorii (gleby bardzo lekkie), grupa granulometryczna: piasek luźny, piasek luźny pylasty, piasek słabo gliniasty, piasek słabo gliniasty pylasty.

Największa susza występuje wśród upraw zbóż jarych, odnotowano ją w sześciu województwach Polski w 76 gminach. Dotyczy ona także upraw krzewów owocowych (odnotowano ją z kolei w 56 gminach) oraz w uprawach truskawek, (odnotowano ją w trzech województwach, w 15 gminach Polski).

Najniższe wartości KBW występowały we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Kujawach, w zachodniej części Niziny Mazowieckiej, na Kaszubach, na Żuławach Wiślanych, na Ziemi Lubuskiej, na Nizinie Szczecińskiej oraz na Równinie Wałeckiej, wynosiły one od -120 do -149 mm. Niskie wartości KBW występowały również w południowych, wschodnich i zachodnich regionach Pojezierza Pomorskiego, w północnych rejonach Pojezierza Wielkopolskiego oraz na Mazowszu od -110 do -119 mm. Natomiast najwyższe wartości KBW (zbliżone do zera) odnotowano na znacznych terenach Polski południowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

co to za wskaźnik ten "klimatyczny bilans wodny" - może krótkie wyjaśnienie...

KBW, 2016-07-05 18:49:45 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE