PARTNER PORTALU
  • BGK

Raport zagrożenia suszą rolniczą: Susza w 6 województwach

  • farmer.pl    7 czerwca 2016 - 12:03
Raport zagrożenia suszą rolniczą: Susza w 6 województwach

Klimatyczny Bilans Wodny (KBW) za okres od 1 kwietnia do 31 maja 2016 roku (Fot. IUNG-PIB Puławy)

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach, opublikował pierwszy w tym sezonie raport zagrożenia suszą rolniczą. Odnosi się on do okresu od 1 kwietnia do 31 maja 2016 roku. Susza została stwierdzona na obszarze 6 województw.
W badanym okresie sześciodekadowym susza występuje na glebach I kategorii (gleby bardzo lekkie), grupa granulometryczna: piasek luźny, piasek luźny pylasty, piasek słabo gliniasty, piasek słabo gliniasty pylasty.

Największa susza występuje wśród upraw zbóż jarych, odnotowano ją w sześciu województwach Polski w 76 gminach. Dotyczy ona także upraw krzewów owocowych (odnotowano ją z kolei w 56 gminach) oraz w uprawach truskawek, (odnotowano ją w trzech województwach, w 15 gminach Polski).

Najniższe wartości KBW występowały we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Kujawach, w zachodniej części Niziny Mazowieckiej, na Kaszubach, na Żuławach Wiślanych, na Ziemi Lubuskiej, na Nizinie Szczecińskiej oraz na Równinie Wałeckiej, wynosiły one od -120 do -149 mm. Niskie wartości KBW występowały również w południowych, wschodnich i zachodnich regionach Pojezierza Pomorskiego, w północnych rejonach Pojezierza Wielkopolskiego oraz na Mazowszu od -110 do -119 mm. Natomiast najwyższe wartości KBW (zbliżone do zera) odnotowano na znacznych terenach Polski południowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • KBW, 2016-07-05 18:49:45

    co to za wskaźnik ten "klimatyczny bilans wodny" - może krótkie wyjaśnienie...