PARTNER PORTALU
  • BGK

Rarytas dla wielbicieli sztuki ormiańskiej

  • KB    29 kwietnia 2010 - 11:27
Rarytas dla wielbicieli sztuki ormiańskiej

Byli jedną z pierwszych nacji, jaka zasiedlała nowo założone miasto Zamość. Po 425 latach od zaproszenia Ormian przez hetmana Jana Sariusza Zamoyskiego, Muzeum Zamojskie organizuje wystawę i międzynarodową konferencję poświęconą ormiańskiej kulturze i sztuce.
We wtorek, 27 kwietnia w salach Muzeum Zamojskiego otwarto wystawę Ars Armeniaca, prezentującą najszerszy wybór dzieł sztuki ormiańskiej w Polsce i na Ukrainie.

- Przygotowywaliśmy się do niej od ponad dwóch lat, prowadząc prace inwentaryzacyjne w zbiorach publicznych i prywatnych. Naszym zamierzeniem jest przedstawienie zabytków dotychczas nie pokazywanych publicznie - zarówno na wystawie sztuki ormiańskiej we Lwowie w roku 1932, jak i w Krakowie w roku 1999 - podkreśla Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego, zaznaczając, że ta wystawa ma jeszcze jeden bardzo ważny atut - oryginalne wnętrza kamienic ormiańskich przy Rynku, w których mieści się muzeum. Zachowały się tam piękne obramienia okien i drzwi rzeźbione w kamieniu, drewniane stropy z dekoracją snycerską, ścienne polichromie z XVII w.

Na wystawie prezentowane są m.in. iluminowane rękopisy ormiańskie, stare druki, wełniane kobierce z różnych ośrodków tkackich oraz reprezentatywna kolekcja pasów kontuszowych z warsztatów orientalnych i polskich. Dużą część ekspozycji stanowią szaty i naczynia liturgiczne pochodzące z archikatedry ormiańskiej we Lwowie oraz z kościołów ormiańskich na dawnych Kresach Rzeczypospolitej, a także z nieistniejącego już kościoła ormiańskiego w Zamościu. Eksponaty wypożyczono z wielu polskich i ukraińskich kolekcji, m.in. Muzeum Narodowego, Biblioteki Narodowej i Zamku Królewskiego w Warszawie, Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, Lwowskiego Muzeum Historycznego, Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego we Lwowie oraz Muzeum Sakralnego Kolegiaty Zamojskiej i Muzeum Diecezjalnego w Zamościu.

Wystawa oraz konferencja naukowa są wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Zamojskiego, Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Orientu. W konferencji, zatytułowanej „Sztuka Ormiańskiej Diaspory", uczestniczą historycy, historycy sztuki i kultury oraz konserwatorzy zabytków z 20 państw świata.

28 i 29 kwietnia zaplanowano referaty naukowców z najważniejszych ośrodków zajmujących się sztuką ormiańską: Instytutu Sztuki Akademii Nauk Armenii, Biblioteki Matenadaran w Erevaniu, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Fresno i Los Angeles, Uniwersytetu w Lejdzie, Ecole Pratique des Hautes Etudes w Paryżu, The Oriental Institute w Oxfordzie, Uniwersytetu w Aix-en-Provence, Uniwersytetu Architektury w Bukareszcie, Uniwersytetu Arystotelesa w Tesalonikach i Uniwersytetu Technicznego w Istambule. W piątek, 30 kwietnia uczestnicy konferencji wyjadą do Lwowa, aby zwiedzić ormiańskie zabytki, w tym archikatedrę z freskami odnawianymi przez polskich konserwatorów.

Materiały konferencyjne zostaną opublikowane jeszcze w tym roku przez UKSW w Warszawie w tomie z cyklu „Series Byzantina". Wystawa Ars Armeniaca czynna będzie do końca sierpnia 2010 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.