RAŚ chce w Katowicach ławeczki Jana „Kyksa” Skrzeka

Marek Nowara, radny Katowic z ramienia Ruchu Autonomii Śląska, złożył w urzędzie miasta interpelację w sprawie upamiętnienia zmarłego 29 stycznia bluesmana Jana „Kyksa” Skrzeka.
RAŚ chce w Katowicach ławeczki Jana „Kyksa” Skrzeka
Jan Skrzek zmarł 29 stycznia w wieku 61 lat (fot.youtube)

Jak argumentuje Nowak, muzyk związany był z Katowicami. W tym mieście mieszkał i koncertował. Jego dorobek artystyczny wpisał się już na stałe w kulturalny pejzaż regionu. Skrzek stał się ikoną bluesa na Śląsku, o czym świadczy m.in. wielkie oddanie publiczności, a także szacunek, którym cieszył się nie tylko w bluesowym środowisku.

- Ruch Autonomii Śląska proponuje, by zmarły Jan „Kyks” Skrzek w symboliczny sposób był ciągle obecny w przestrzeni naszego miasta. Wydaje się, że adekwatną formą będzie pomnik na jednej z głównych ulic miasta, np. w formie „ławeczki” z postacią muzyka na ulicy Mariackiej - proponuje Nowak.

Dlaczego tam? Ulica Mariacka odwiedzana przez rzesze młodych ludzi była również miejscem gdzie Skrzek mieszkał oraz wielokrotnie koncertował.

-Taka forma upamiętnienia muzyka w tym miejscu może również stać się nową atrakcją tej części miasta - dodaje RAŚ.

Z podobną inicjatywą, tyle, że do władz Parku Śląskiego zwrócili się dzierżawcy klubu Leśniczówka, w którym Skrzek bardzo często koncertował i gościł.

 - Zgodziliśmy się z pomysłem. Ta postać była przypisana do Leśniczówki. Słyszałem, że w Katowicach pojawił się już podobny pomysł uhonorowania "Kyksa" na Mariackiej, ale bez względu na to, co się stanie, ławeczka stanie też w parku - zapewnia w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Łukasz Buszman, rzecznik Parku Śląskiego.

Swoiste pomniki - ławeczki ze znanymi i szanowanymi osobami stoją w wielu miastach. Od niedawna w Częstochowie można przysiąść na ławeczce z Markiem Perepeczko a Chorzów ma ławeczkę Gerarda Cieślika.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ławeczki to wspaniały sposób na uhonorowanie zasłużonych ludzi dla naszej kultury. Nie są skomplikowane przepisami urzędniczymi. Wszak ławeczek w parkach jest dużo a przysiąść na takiej to tak jakby dalej być przy swoim ulubionym muzyku, nawet bliżej jak na koncercie

JodekMordka, 2015-02-06 13:48:18 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE