PARTNER PORTALU
  • BGK

Recital na zakończenie Roku Chopinowskiego

  • PAP    25 lutego 2011 - 16:56

Recital Janusza Olejniczaka na Zamku Królewskim rozpocznie w niedzielę trzydniowe obchody 201. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Warszawskie imprezy zakończą Rok Chopinowski, który przyniósł w sumie ponad 4 tysiące wydarzeń związanych z życiem i twórczością genialnego kompozytora.
Niedzielny recital, nad którym patronat objął prezydent Bronisław Komorowski, Janusz Olejniczak wykona na fortepianie Erard z 1838 roku. Będzie to pierwsza prezentacja historycznego instrumentu, który został zakupiony przez Narodowy Instytut Chopina w listopadzie ubiegłego roku.

We wtorek - dzień urodzin Fryderyka Chopina - tradycyjnie wykonany zostanie recital chopinowski w Żelazowej Woli. W tym roku w południe 1 marca w domu urodzenia wybitnego kompozytora zagra Kevin Kenner. Amerykański pianista także zasiądzie przy nowo zakupionym historycznym fortepianie. Na żywo koncert będzie można usłyszeć również na antenie Polskiego Radia.

Tego dnia wieczorem w Filharmonii Narodowej w Warszawie koncert fortepianowy e-moll wykona Danił Trifonow. Laureatowi drugiej nagrody XVI Konkursu Chopinowskiego będzie towarzyszyć orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego.

W drugiej części wieczoru zgromadzona w filharmonii publiczność usłyszy napisany specjalnie na zakończenie Roku Chopinowskiego cykl pieśni "Powiało na mnie morze snów... Pieśni zadumy i nostalgii na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę" Krzysztofa Pendereckiego. Swój najnowszy utwór muzyk skomponował do wierszy polskich poetów.

W programie imprez przygotowanych na zakończenie Roku Chopinowskiego znalazł się również "Chopinowski finał dla dzieci". W niedzielę przed południem w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej rozpoczną się występy Białostockiego Teatru Lalek oraz Teatru Konsekwentnego, który przedstawi inscenizację wierszowanej powieści Michała Rusinka "Mały Chopin". Wydana w 2010 roku książka stanowi pierwszą napisaną w polskim języku historię o Chopinie skierowaną do najmłodszych.

Choć według urzędowego zapisu w metryce chrztu Fryderyk Chopin urodził się 22 lutego, sam kompozytor podawał datę 1 marca i ta była uznawana za dzień urodzin kompozytora zarówno przez jego rodzinę i przyjaciół, jak i organizatorów obchodów tej rocznicy.

Przez cały rok stolica przypominała, że dzieciństwo i młodość wybitny kompozytor spędził w Warszawie. Dlatego na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina rozwieszono plakaty z wizerunkiem Chopina i napisami "Witaj w moim mieście", a okolicach ulicy Tamka powstały murale przedstawiające Chopina. W kilkunastu miejscach w stolicy stanęły ławeczki, które po naciśnięciu guzika odtwarzają utwory Chopina.

W ubiegłym roku 1 marca otwarto Muzeum Fryderyka Chopina, po gruntownej modernizacji dla zwiedzających został również otwarty dworek Chopinów w Żelazowej Woli.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.