Recital organowy i występ sopranistki

Recital organowy młodego polskiego organisty Michała Białko oraz występ sopranistki Małgorzaty Kellis znalazły się w programie poniedziałkowego koncertu XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który trwa właśnie w Leżajsku.
W Bazylice Ojców Bernardynów w pierwszej części wieczornego koncertu w recitalu organowym zabrzmiały kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Feliksa Mendelssohna Bartholdy'ego i Felixa-Aleksandre Guilmanta.

W drugiej części wieczoru, w tzw. koncercie kameralnym, polska sopranistka Małgorzata Kellis, mieszkająca od wielu lat w Nowym Jorku, zaśpiewa m.in. arie z oratorium "Mesjasz" i z opery "Rinaldo" Georga Friedricha Heandla, z Mszy c-moll, Wolfganga Amadeusza Mozarta i z "Requiem" Andrew Lloyda Webbera.

Artystce w pierwszej części jej recitalu towarzyszy organista Michał Białko, a później 23-letni pianista Krystian Krauz pochodzący z Leżajska.

XX jubileuszowy festiwal rozpoczął się 13 czerwca recitalem organowym Joachima Grubicha oraz "Mszą za grzechy świata" Grzegorza Duchnowskiego w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz połączonych chórów z Lublina: Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Międzyuczelnianego.

Impreza potrwa do 15 sierpnia. W imprezie wezmą udział muzycy reprezentujący Polskę, Niemcy, Włochy i Węgry.

W koncercie finałowym z recitalem organowym wystąpi Józef Serafin oraz wokalista Mietek Szcześniak. Z uwagi na jubileuszową edycję festiwalu w jego programie znajdzie się 11 koncertów (a nie 10, jak dotąd), choć ostatni odbędzie się już po oficjalnym zakończeniu imprezy. W tym dodatkowym koncercie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej wykona najpiękniejsze pieśni sakralne.

Większość festiwalowych koncertów odbywać się będzie tradycyjnie w poniedziałki. Jedynie dodatkowy koncert, zaplanowany na 21 sierpnia, odbędzie się w niedzielę.

Artyści biorący udział w imprezie grają na słynnych, barokowych organach, pochodzących z końca XVII wieku. Leżajskie organy uznawane są za jedne z najdoskonalszych w Europie. W kraju porównać je można jedynie z organami oliwskimi i w Kamieniu Pomorskim. Jako jedyne w Polsce są instrumentem czysto mechanicznym, bez udoskonaleń elektronicznych. Mają w sumie 6 tys. piszczałek. Największe z nich mierzą 10,5 m wysokości, natomiast najmniejsze - 5 cm.

Organy tworzą: duży instrument w nawie głównej świątyni i dwa mniejsze - w nawach bocznych. Są one zespolone w jednym chórze muzycznym. Każdy ma jednak oddzielną klawiaturę ręczną i nożną. Podczas koncertu na trzech instrumentach, komunikacja między organistami nie jest łatwa, ponieważ stanowiska gry oddzielone są od siebie filarami chóru. Jednak koncerty na trzech instrumentach odbywają się rzadko.

Jak co roku, festiwalowi towarzyszy wystawa fotograficzna, autorstwa członków klubu "Optikos". W tym roku jest to wystawa "Klasztorne impresje", którą można oglądać w Muzeum Prowincji oo. bernardynów oraz przed bazyliką w dniach koncertów. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE