PARTNER PORTALU
  • BGK

Referendum ws. metropolii warszawskiej. Stolica nie składa broni

  • PAP/JS    29 maja 2017 - 13:56
Referendum ws. metropolii warszawskiej. Stolica nie składa broni
Stołeczne referendum, w którym mieszkańcy mieli odpowiedzieć na pytanie czy są "za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?", miało się odbyć 26 marca (fot.fotolia)

Rada Warszawy odwoła się do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie referendum na temat utworzenia metropolii warszawskiej - poinformowała przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. Na najbliższej sesji Rady ma zostać przyjęta uchwała w tej sprawie.
Stołeczne referendum, w którym mieszkańcy mieli odpowiedzieć na pytanie czy są "za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?", miało się odbyć 26 marca. Lutową uchwałę Rady Warszawy w tej sprawie uchylił jednak 9 marca wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera (PiS). 21 marca Rada Warszawy zaskarżyła decyzję Sipiery do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA).

W ostatni czwartek WSA oddalił jednak skargę. Wprawdzie uznał, że podstawa prawna przeprowadzenia referendum wskazana przez Radę, była poprawna, ale podzielił zarzut wojewody co do niejasnego i nieprecyzyjnego sformułowania pytania referendalnego.

Malinowska-Grupińska poinformowała, że na najbliższej, czerwcowej, sesji Rada Warszawy podejmie uchwałę w sprawie odwołania się od orzeczenia WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego. "Sąd uznał, że podstawa prawna była słuszna, a w kwestii pytania, nasi prawnicy stoją na stanowisku, że było ono zasadne. Chcemy więc, żeby Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął tę kwestię i ustalił wykładnię prawną na przyszłość" - powiedziała przewodnicząca Rady Warszawy" - podkreśliła.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.