Referendum ws. metropolii warszawskiej. Stolica nie składa broni

Rada Warszawy odwoła się do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie referendum na temat utworzenia metropolii warszawskiej - poinformowała przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. Na najbliższej sesji Rady ma zostać przyjęta uchwała w tej sprawie.
Referendum ws. metropolii warszawskiej. Stolica nie składa broni
Stołeczne referendum, w którym mieszkańcy mieli odpowiedzieć na pytanie czy są "za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?", miało się odbyć 26 marca (fot.fotolia)

Stołeczne referendum, w którym mieszkańcy mieli odpowiedzieć na pytanie czy są "za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?", miało się odbyć 26 marca. Lutową uchwałę Rady Warszawy w tej sprawie uchylił jednak 9 marca wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera (PiS). 21 marca Rada Warszawy zaskarżyła decyzję Sipiery do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA).

W ostatni czwartek WSA oddalił jednak skargę. Wprawdzie uznał, że podstawa prawna przeprowadzenia referendum wskazana przez Radę, była poprawna, ale podzielił zarzut wojewody co do niejasnego i nieprecyzyjnego sformułowania pytania referendalnego.

Malinowska-Grupińska poinformowała, że na najbliższej, czerwcowej, sesji Rada Warszawy podejmie uchwałę w sprawie odwołania się od orzeczenia WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego. "Sąd uznał, że podstawa prawna była słuszna, a w kwestii pytania, nasi prawnicy stoją na stanowisku, że było ono zasadne. Chcemy więc, żeby Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął tę kwestię i ustalił wykładnię prawną na przyszłość" - powiedziała przewodnicząca Rady Warszawy" - podkreśliła.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE