PARTNER PORTALU
  • BGK

Regionalne lotniska rosną w siłę. Ale nie wszystkie

  • wnp.pl    3 października 2016 - 11:59
Regionalne lotniska rosną w siłę. Ale nie wszystkie
Według ULC dodatnie dynamiki ruchu uzyskały niemal wszyskie porty regionalne, z wyłączeniem portu Łódź- Lublinek oraz Zielona Góra-Babimost (commons.wikimedia.org)

Urząd Lotnictwa Cywilnego odnotował w pierwszej połowie tego roku kolejny wzrost pasażerskich przewozów lotniczych. Wyniki zanotowane przez polskie porty znacznie przy tym przewyższyły te zrealizowane przez europejskie porty zrzeszone w ACI Europe.
W zakresie przewozów krajowych zanotowano wzrost dziewięcioprocentowy, co oznacza dynamikę na poziomie znacznie wyższym niż średnia w portach ACI. Wzrósł też ruch pasażerski z polskich lotnisk za granicę - o 10 procent. Regionalne porty lotnicze odprawiały i przyjmowały coraz więcej pasażerów, głównie dzięki połączeniom realizowanym przez linie regularne - niskokosztowe i sieciowe, które uruchomiły nowe przeloty z kilku polskich miast.

Niemal każde regionalne lotnisko w Polsce odnotowało w pierwszych 6 - ciu miesiącach tego roku dodatnie dynamiki ruchu. Wśród nich były m.in. porty lotnicze w Krakowie (17,1 proc. dynamiki wzrostu w stosunku do 2015), Katowicach (odpowiednio 5,3 proc.), Poznaniu (7,7 proc.) czy Gdańsku (9,6 proc.). Według ULC „dodatnie dynamiki ruchu uzyskały także pozostałe porty regionalne, z wyłączeniem portu Łódź- Lublinek oraz Zielona Góra-Babimost”.

- Samolot to niezmiennie główny środek transportu w podróżach zagranicznych Polaków, ale od pewnego czasu pasażerowie coraz częściej wybierają też go w podróżach po Polsce. Skala obsługiwanego ruchu pokazuje jak ważną rolę w systemie transportowym kraju pełnią porty regionalne. Warto dodać, że dzięki realizowanym konsekwentnie od lat programom inwestycyjnym, porty dysponują infrastrukturą o odpowiedniej przepustowości. - mówi Artur Tomasik, prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych i prezes Portu Lotniczego Katowice - Pyrzowice.

Więcej czytaj na wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.