PARTNER PORTALU
  • BGK

Regiony gotowe na majówkę

  • AW/PAP    27 kwietnia 2013 - 09:22
Regiony gotowe na majówkę

Długi majowy weekend tradycyjnie rozpoczyna w wielu regionach letni sezon turystyczny. Lokalne władze spodziewają się wzrostu liczby przyjezdnych i prześcigają się w proponowanych atrakcjach.
 ZAKTUALIZOWANE

lubuskie

  Lubuscy winiarze zapraszają na weekendy otwartych winnic. Pierwszy odbędzie się w długi, majowy weekend (1-5 maja br.). W całym regionie będzie można w tych dniach odwiedzić 12 najbardziej znanych i największych winnic.

"Oferta jest bardzo bogata i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Będzie można delektować się winem i poczuć jego prawdziwą harmonię, w tym kompozycje zapachowe i smakowe z różnych odmian winogron" - poinformowała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

Zapowiedziała, że na stołach winiarzy znajdą się naturalne produkty z winogron. Ci, którzy chcą poczuć namiastkę winnicy w swoim ogródku, będą mogli kupić sadzonki winogron. Dodatkowo lubuscy winiarze będą oprowadzać gości po swoich winnicach i opowiadać, jak odbywa się produkcja wina.

Weekendy otwartych winnic, które zaplanowano także na lipiec, sierpień i wrzesień, to projekt promocyjny Urzędu Marszałkowskiego i Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarskiego. W przedsięwzięciu bierze udział 12 lubuskich winnic - malowniczo położonych w rodzinnych gospodarstwach zajmujących się uprawą winorośli, produkcją lokalnego wina i agroturystyką.

Tradycje winiarstwa na Ziemi Lubuskiej sięgają XIII wieku. Niegdyś bardzo popularne i powszechne zajęcie z biegiem czasu zostało zaniedbane i zapomniane przez mieszkańców województwa. Od kilku lat winiarstwo w regionie przeżywa swój renesans, a wraz z nim enoturystyka, czyli turystyka winiarska. Przykładem tego może być Lubuski Szlak Wina i Miodu.

Projekt ten realizowany jest od 2010 r. Obejmuje on swoim zasięgiem całe województwo. Jego punktami granicznymi są winiarnie w Wiechlicach koło Szprotawy na południu oraz w Dobiegniewie na północy regionu. Na zachodzie i wschodzie punktami granicznymi są pasieki z okolic Sulęcina, Rzepina oraz Sławy.

W sumie ścieżka wina i miodu liczy ponad 300 km. Na tym szlaku można odwiedzić zarówno winiarnie, jak i pasieki. Wyznaczenie tego szlaku to inicjatywa Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarskiego, która ma na celu wzbogacenie oferty turystycznej regionu.

Polak dodała, że w samym sercu tej turystycznej inicjatywy powstaje Lubuska Winnica w Zaborze. Liderem projektu jest samorząd woj. lubuskiego. Przejął on od Agencji Nieruchomości Rolnych 35 ha ziemi, na których zakładane są winnice.

W poniedziałek w Zaborze odbyło się symboliczne zasadzenie pierwszego krzewu winorośli. "Winnice buduje się dla pokoleń. Jestem przekonana, że to będzie nasz regionalny produkt turystyczny. Wspieram ten projekt całym sercem" - mówiła marszałek.

W projekcie biorą udział winiarze z woj. lubuskiego przekazując swoje doświadczenia i wiedzę związaną z prowadzeniem winnicy. To oni poprowadzą cały proces technologiczny.

Całą winnicą zarządza Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku, który jest jednostką podległą samorządowi województwa, a Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie czuwa nad procesem tworzenia winnicy.

Jednym z innych ważnych punktów na lubuskim Szlaku Wina i Miodu jest Pałac Mierzęcin niedaleko Dobiegniewa - obecnie największa z winnic w regionie i trzecia co do wielkości w Polsce. Na powierzchni 6,75 hektara uprawianych jest tam ok. 27 tys. krzewów 19 szczepów, głównie odmian winorośli białych.

"Podczas wizyty u nas 1 maja będzie m.in. okazja, by zobaczyć, jak przebiega sadzenie winorośli czy też skosztować 10 gatunków naszych win" - powiedział enolog Pałacu Mierzęcin Piotr Stopczyński.

Produkowane w Mierzęcinie wytrawne wina czerwone uznawane są za jedne z najlepszych w kraju i były nagradzane na prestiżowych konkursach.

  <!-- pagebreak //-->

 pomorskie

W długi majowy weekend pływać już będą tramwaje wodne kursujące po Gdańsku oraz z Trójmiasta na Hel. Otwarta ma zostać większość wypożyczalni sprzętu wodnego na Kaszubach, ruszą również sezonowe atrakcje w aglomeracji.

Od soboty 27 kwietnia ruszyły pierwsze w tym roku rejsy tramwajów wodnych, które łączą Gdańsk, Gdynię i Sopot z Helem. Tramwaje - obsługiwane przez Żeglugę Gdańską, będą kursowały codziennie do 5 maja włącznie, w kolejnych tygodniach wyruszą w trasy w weekendy.

Z kolei 1 maja ruszą dotowane przez miasto tramwaje wodne pływające po Gdańsku. Będzie to tramwaj F5 kursujący po trasie Żabi Kruk-Westerplatte oraz F6 pływający między Targiem Rybnym a Narodowym Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich. Tramwaje pływać będą przez cały sezon - do końca września.

W czasie długiego majowego weekendu będzie też można wypożyczać łódki, kajaki, jachty i inny sprzęt wodny oferowany przez wypożyczalnie zlokalizowane na Kaszubach. Większość z tych, z którymi skontaktowała się PAP, zaplanowała rozpoczęcie sezonu jeszcze przed 1 maja. Za godzinę korzystania z kajaka lub małej łódki trzeba zapłacić około 15 zł, z kolei od 25 zł kosztuje wypożyczenie na godzinę niewielkiego jachtu.

1 maja otwiera się też w Trójmieście wiele obiektów udostępnianych zwiedzającym tylko sezonowo. Od tego dnia na przykład można będzie zwiedzać cumujący przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni statek muzeum ORP "Błyskawica" - jedyny zachowany do dziś polski okręt zbudowany przed II wojną światową i zarazem najstarszy niszczyciel na świecie.

Pierwszego dnia maja otwarta też zostanie dla zwiedzających gdańska Twierdza Wisłoujście - zespół budowli obronnych zbudowanych w większości w XVI i XVII, a położony na prawym brzegu Martwej Wisły. Począwszy od tego dnia można też będzie odwiedzić usytuowaną w gdańskim Parku Oliwskim wysoką na 15 metrów Palmiarnię, w której oprócz palm rosną m.in. kaktusy, agawy, fikusy, storczyki, sagowce, bananowce, filodendrony i araukarie.

Nie zabraknie też innych atrakcji dla mieszkańców Trójmiasta i przyjezdnych, którzy długi weekend postanowią spędzić w aglomeracji. W Sopocie odbywać się będą imprezy organizowane pod hasłem "Sopot ulica artystów". 1 maja poświęcony będzie muzyce, a w muszli koncertowej przy molo wystąpią m.in. Sopocki Chór Kameralny Continuo, studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz zespół AlgoRhythm. 2 maja na chętnych czekać będą zajęcia sportowo-rekreacyjne, w tym joga, taniec zumba, siatkówka plażowa i plażowa piłka nożna. W programie znajdą się też przejażdżki specjalnymi autobusami oraz spektakle teatralne.

W Gdańsku specjalną ofertę na wolne dni (z wyłączeniem 1 i 3 maja) przygotowało m.in. Centrum Hewelianum. Taniej niż zazwyczaj (za 5 zł) będzie można zwiedzić wystawę "Energia, Niebo i Słońce", wziąć udział w specjalnych popularno-naukowych pokazach, quizach i zabawach. Ofertą sportowo-rekreacyjną kusić będzie gdański stadion PGE Arena, na terenie którego 1 maja ruszy największy na Pomorzu - jak zapowiadają organizatorzy, tor gokartowy. W ofercie także przejażdżki kolejką tyrolską.

W Gdyni weekend będzie przebiegać głównie pod znakiem imprezy o nazwie "Polska zadaje szyku", przygotowanej 2 maja przez miejscowe Muzeum Emigracji. Jej celem jest prezentacja polskich emigrantów - osób, które w latach 20. i 30. XX wieku rozpoczynały międzynarodową karierę w dziedzinie filmu, projektowania, mody czy muzyki. Pokazy filmów, warsztaty (m.in. związane z modą lat 20. i 30.), gry uliczne prezentować będą m.in. Polę Negri i Jana Kiepurę.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.