PARTNER PORTALU
  • BGK

Regiony zapraszają na urlop. Za ile?

  • PAP    20 maja 2012 - 10:25
Regiony zapraszają na urlop. Za ile?

Góry, jeziora, morze, lasy - na letni odpoczynek każdy może wybrać dogodne dla siebie okoliczności przyrody. Ale wakacje to też wydatki. Gdzie będzie drożej niż przed rokiem? Gdzie można spodziewać się w sezonie tłumów a gdzie będzie spokojniej?
Lato zbliża się wielkimi krokami, kto jeszcze nie zarezerwował kwarter na lato, powinien sprawdzić nie tylko pogodę ale i ceny.

Pomorze

W tym roku ceny na Pomorzu za wynajęcie pokoju na wakacje niewiele będą się różnić od ubiegłorocznych. Nieco więcej trzeba będzie zapłacić za pokój hotelowy, na tym samym poziomie, co w 2011 r. powinny pozostać ceny w pensjonatach.

Ceny w hotelach nad morzem na Półwyspie Helskim są wyższe o kilka procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. "W hotelu nad morzem we Władysławowie przy opłacie 200-360 zł za pokój dwuosobowy za dobę cena wzrosła o 10 zł" - poinformowano w hotelu położonym nad samym morzem. "O 10 zł wzrosła opłata za każdy pokój" - dodano.

W nadmorskim hotelu w Jastrzębiej Górze poinformowano, że "ceny w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosły o 15 zł za każdy pokój". W tym obiekcie w najwyższym sezonie doba w pokoju dwuosobowym kosztuje 275 zł plus obowiązkowa stawka żywieniowa w wysokości 80 zł za dobę. Do tego doliczyć należy opłatę za miejsce parkingowe w wysokości 10 zł za dobę. "Wszyscy nad morzem podnoszą ceny za pobyt, to my też podnieśliśmy" - tłumaczył recepcjonista. Jak poinformowano, "ceny gastronomii w hotelu są takie same, jak w ubiegłym roku".

Natomiast, w kilku obiektach w Pomorskiem, w porównaniu z 2011 rokiem, nie zmieniły się ceny pobytu w pensjonatach.

We wszystkich hotelach i pensjonatach zwracano uwagę, że "coraz więcej osób już zarezerwowało sobie pobyt i na okres lipiec-sierpień jest już coraz mniej miejsc".

40-50 zł - tyle średnio kosztuje nocleg dla jednej osoby w gospodarstwie agroturystycznym na Pomorzu. "Najczęściej są to pokoje z łazienkami, a w cenę często wliczone jest śniadanie" - wyjaśniła Barbara Chechłowska, prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Agroturyzmu skupiającego około 70 gospodarstw zlokalizowanych głównie w okolicach Gdańska. Jak dodała, w ofercie członków organizacji są także kwatery, w których zanocować można już za 20 zł.

Chechłowska zaznaczyła, że ceny w większości gospodarstw nie zmieniły się od pięciu lat. "Nie możemy ich podnieść, bo od lat konkurencję robią nam zagraniczne kurorty, nie możemy też cen zniżyć, bo wówczas wynajem zupełnie przestałby się opłacać" - wyjaśniła prezes.

Jedną z głównych atrakcji, z jakich skorzystać mogą turyści przebywający na Kaszuby, jest możliwość pożeglowania. Osoby nie posiadające własnych łodzi mogą je wypożyczyć. W sezonie za taką usługę trzeba zapłacić, w zależności od wielkości łodzi, średnio od 100 do 300 zł. za dobę. Jak poinformował właściciel jednej z wypożyczalni we Wdzydzach, Ryszard Józefowicz, ceny wynajmu sprzętu nie zmieniły się tutaj od lat. "U mnie są takie same od 10 lat" - wyjaśnił.

Z kolei wynajem kajaka kosztuje na Kaszubach średnio 10 zł, roweru wodnego - 15 zł, łodzi wiosłowej - 10 zł, a łodzi motorowej - 20 zł za godzinę. Przy wynajmie na dłuższy czas (np. na kilka godzin), wypożyczający mogą liczyć na zniżki. Jak powiedział właściciel jednej z wypożyczalni na Kaszubach, ceny za wynajem sprzętu nie zmieniły się od kilku lat.×
KOMENTARZE (1)

  • PANDA, 2012-05-30 12:12:12

    już jestem zdenerwowana , bo kompletnie nie mam pojęcia co i jak z tymi wczasami.