PARTNER PORTALU
  • BGK

Rejsy odwołane do środy

  • PAP    20 kwietnia 2010 - 15:15
Rejsy odwołane do środy

Polskie Linie Lotnicze LOT do północy z wtorku na środę odwołują wszystkie rejsy pasażerskie - poinformował rzecznik przewoźnika Jacek Balcer.
To kolejna decyzja o odwołaniu rejsów po tym, jak Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zamyka przestrzeń powietrzną nad naszym krajem, co ma związek z pyłem wulkanicznym napływającym z wulkanu Eyjafjoell na Islandii. Ogranicza on widoczność i może zagrażać bezpieczeństwu ruchu lotniczego. Zamknięto wiele lotnisk europejskich. Od piątku, każdego dnia LOT odwołuje ok. 200 rejsów.

- Wszelkie decyzje podejmujemy na podstawie bieżących informacji meteorologicznych oraz komunikatów polskich i światowych władz lotniczych. Nadrzędną wartością jest jednak dla nas bezpieczeństwo pasażerów i dopóki nie będzie pewności co do możliwości jego zapewnienia, żaden samolot LOT-u nie wystartuje z lotnisk krajowych i zagranicznych - poinformował rzecznik.

We wtorek rano PAŻP ponownie zamknęła przestrzeń powietrzną nad Polską dla samolotów rejsowych, do odwołania. W poniedziałek niebo było zamknięte od godz. 17 z wyjątkiem Rzeszowa - tamtejsze lotnisko Jasionka mogło przyjmować samoloty.

LOT podkreśla, że sytuacja atmosferyczna nad Europą wciąż jest niestabilna. - Pomimo czasowego otwarcia poszczególnych fragmentów przestrzeni powietrznej nad Europą, wciąż nie wyklucza się ich ponownego zamknięcia. Wprawdzie stopniowo zmniejsza się ilość pyłów wyrzucanych do atmosfery przez wulkan na Islandii, jednak są one nadal w znacznych ilościach obecne w atmosferze - przekazał Balcer.

- Bez jednoznacznej decyzji polskich władz lotniczych LOT nie będzie mógł podjąć ryzyka związanego z rozpoczęciem lotów. Do tej pory Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i Urząd Lotnictwa Cywilnego nie wypracowały jednoznacznego, spójnego stanowiska w sprawie wznowienia ruchu lotniczego i bezpieczeństwa lotów - podkreślił rzecznik PLL LOT.

Jak poinformował we wtorek rzecznik PAŻP Grzegorz Hlebowicz, Agencja na bieżąco monitoruje sytuację. - Naszym najważniejszym celem jest bezpieczeństwo pasażerów w naszej przestrzeni powietrznej - powiedział Hlebowicz, dodając, że także przestrzeń powietrzna nad sąsiednimi krajami musi być udostępniona dla samolotów.

LOT apeluje do pasażerów, by w związku z odwołaniem wszystkich rejsów nie udawali się na lotniska. Przewoźnik radzi korzystać z aktualizowanej na bieżąco strony internetowej.

We wtorek, z wyłączeniem Polski północnej, może odbywać się ruch tranzytowy samolotów pasażerskich na wysokości powyżej 6,1 km. Poniżej tego pułapu mogą wykonywać tzw. loty na widzialność m.in. samoloty wojskowe, policyjne, ratownicze, przewożące głowy państw. PAŻP zwraca się z prośbą o szczególną uwagę do tych, którzy wykonują takie loty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.