PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekonstrukcja bitwy pod Mławą

  • PAP    25 sierpnia 2011 - 09:15
Rekonstrukcja bitwy pod Mławą

Czołgi, artylerię oraz inne rodzaje sprzętu wojsk walczących pod Mławą we wrześniu 1939 r. będzie można zobaczyć 27 sierpnia podczas IV rekonstrukcji bitwy w Uniszkach Zawadzkich k. Mławy.
Oficjalne obchody 72. rocznicy bitwy pod Mławą rozpoczną się w piątek o godz. 17. W centrum miasta odbędą się uroczysty apel pamięci oraz defilada wojskowa. Tego dnia zaplanowano także modlitwę za żołnierzy poległych pod Mławą oraz zapalenie symbolicznych zniczy w miejscach pamięci ofiar II wojny światowej.

Na mławskim rynku odbywać się będzie piknik militarny, w ramach którego zaprezentowany zostanie zabytkowy i współczesny sprzęt wojskowy. Innymi wydarzeniami tego dnia będą: teatralne widowisko uliczne „Mazowiecki retro świat miasta pogranicza – nalot bombowy na Mławę” oraz koncert piosenki patriotyczno-żołnierskiej w wykonaniu Orkiestry Koncertowej i Solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Centralnym punktem uroczystości będzie rekonstrukcja walk pod Mławą z początku września 1939 r., która rozpocznie się w sobotę o godz. 15. Polsko-niemieckie zmagania zbrojne zostaną odtworzone na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich, 5 km od Mławy. W rekonstrukcji weźmie udział 210 rekonstruktorów oraz 130 aktorów z jedynej w Polsce Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej.

Bitwa zostanie odtworzona z zachowaniem historycznych detali. Pole bitwy, na którym znajdują się oryginalne schrony bojowe sprzed 72 lat, klimatem i scenografią będzie przypominało koniec lat trzydziestych XX wieku. Zdaniem organizatorów rekonstrukcji, ogromne zaangażowanie ludzi, sprzętu, starania organizacyjno – logistyczne stawiają organizację mławskiego widowiska plenerowego na pozycji jednej z największych w kraju rekonstrukcji z czasów II wojny światowej.

– W tym roku widzowie po raz pierwszy zobaczą niemieckie samoloty. W rekonstrukcji wezmą udział także czołgi, artyleria i wiele innych rodzajów sprzętu wojskowego. Na polu bitwy położonych zostanie ponad 400 ładunków wybuchowych. Szczegółowo odtworzone zostaną pozycje wojsk polskich i niemieckich, będzie można zobaczyć m. in. jak wyglądały umocnienia oraz okopy. Widowisko będzie trwało ponad godzinę, a jego celem będzie odtworzenie przebiegu walk pod Mławą z września 1939 r. w możliwie jak najwierniejszy sposób – mówi Paweł Rozdżestwieński z Fundacji Polonia Militaris.

Bitwa pod Mławą została stoczona w dniach 1-3 września 1939 r. pomiędzy 20. Dywizją Piechoty wchodzącą w skład Armii „Modlin” (pod dowództwem generała Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego) a przeważającymi liczebnie siłami niemieckimi wchodzącymi w skład 3. Armii (pod dowództwem feldmarszałka Georga von Kuechlera) – czterema dywizjami piechoty z I Korpusu i Korpusu „Wodrig”, Dywizją Pancerną „Kempf” oraz brygadą kawalerii.

Wojska niemieckie posuwały się w kierunku Warszawy z terytorium Prus Wschodnich z zadaniem jak najszybszego dotarcia do stolicy Polski. Pod Mławą natrafiły na zaciekły opór. Po czterech dniach zmagań, Polacy zostali zmuszeni do odwrotu. W bitwie życie straciło ok. 1,2 tys. żołnierzy polskich i 1,8 tys. niemieckich, ponadto ok. 1 tys. Niemców uznano za zaginionych.

Organizatorem rekonstrukcji jest Urząd Miasta w Mławie, z kolei jej realizatorem – fundacja Polonia Militaris. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawuje minister obrony narodowej oraz marszałek woj. mazowieckiego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.