PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekonstrukcja pracowni Beksińskiego atrakcją dla zwiedzających

  • PAP    25 kwietnia 2012 - 09:20

Wystawa prac oraz rekonstrukcja warszawskiej pracowni są głównymi elementami Galerii Zdzisława Beksińskiego, którą od soboty będzie można zwiedzać w Muzeum Historycznym w Sanoku.
"Wprawdzie oficjalne otwarcie Galerii zaplanowaliśmy na 19 maja, ale już od najbliższej soboty chcemy udostępnić ją zwiedzającym" - poinformował w środę dyrektor muzeum Wiesław Banach.

Galeria powstała w odbudowywanym, południowym skrzydle sanockiego zamku. Ten fragment zamku przed pierwszą wojną światowa rozebrali Austriacy. Koszt jego odbudowy wyniósł ponad 5 mln zł, z tego 3 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

Na powierzchni ponad 900 m kw. jest m.in. stała ekspozycja prac Beksińskiego. "Turyści mogą tam obejrzeć ok. 300 prac Beksińskiego. Od fotografii i grafik po malowane niedługo przed śmiercią obrazy" - dodał Banach.

W Galerii zrekonstruowana też została warszawska pracownia twórcy. Łącznie z fotografiami tego, co artysta widział za oknem. "Beksiński często fotografował z okna swojej pracowni" - przypomniał dyrektor sanockiego muzeum.

Turyści będą także mogli korzystać z tzw. punktów multimedialnych. "Chcemy żeby zwiedzający mógł usiąść i posłuchać, co artysta miał do powiedzenia. Żeby utrwaliła się jego sylwetka, dowcip, twarz" - podkreślił Banach.

Swój dorobek i majątek Beksiński przekazał w testamencie Muzeum Historycznemu w Sanoku. Muzeum posiada obecnie największą kolekcję dzieł artysty, obejmującą kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: