Rekordowy rok na zamku w Malborku: 518 tys. gości z prawie 90 krajów


W 2015 r. Muzeum Zamkowe w Malborku odwiedziło około 518 tys. gości pochodzących z prawie 90 krajów, głównie z Niemiec, Rosji i Francji, ale też np. z Kostaryki. To rekord, tylu zwiedzających nie odnotowano w całej 55-letniej historii placówki.
Rekordowy rok na zamku w Malborku: 518 tys. gości z prawie 90 krajów
Jak dotychczas najlepszym pod względem frekwencji rokiem w historii otwartego 1 stycznia 1961 r. (fot. DerHexer/wikipedia/CC BY-SA 3.0)

Jak dotychczas najlepszym pod względem frekwencji rokiem w historii otwartego 1 stycznia 1961 r. Muzeum Zamkowego w Malborku, był rok 1976. Wicedyrektor placówki Rafał Mańkus poinformował PAP, że wówczas przez zamek przewinęło się 515 tysięcy turystów, a w minionym roku było ich o około trzy tysiące więcej.

Mańkus wyjaśnił, że także w przedwojennej historii zamku (już od XIX wieku w budowli działało muzeum prowadzone przez Niemców) nie odnotowano nigdy tak dużej frekwencji.

Co czwarty ubiegłoroczny gość malborskiego zamku pochodził spoza Polski. Zagraniczni turyści reprezentowali prawie 90 krajów; po raz pierwszy odnotowano m.in. gości z Kostaryki. Wśród zwiedzających spoza Polski od wielu lat liderem są Niemcy. „Utrzymują się oni na pierwszej pozycji, choć liczba gości z tego kraju z roku na rok systematycznie spada” – powiedział PAP Mańkus.

Dodał, że – poza Niemcami - bardzo chętnie Malbork odwiedzają także Rosjanie, Francuzi, Hiszpanie i Włosi. Utrzymujące się od kilku lat duże zainteresowanie zamkiem ze strony mieszkańców Hiszpanii i Włoch gospodarze placówki przypisują „efektowi Euro 2012”. „Przypomnę, że drużyny z tych dwóch krajów rozgrywały wówczas w Gdańsku mecze” – powiedział Mańkus, dodając, że rośnie też zainteresowanie Malborkiem ze strony mieszkańców Litwy i Białorusi.

Swoisty rekord, jeśli chodzi o liczbę uczestników jednej wycieczki, pobili Chińczycy, którzy w październiku minionego roku stawili się na zamku w liczbie 738. Były to załogi trzech chińskich okrętów, które wpłynęły do gdyńskiego portu z pierwszą w historii wizytą w Polsce. Marynarzom towarzyszyli też przedstawiciele chińskich władz oraz mieszkający w naszym kraju Chińczycy.

Z kolei najlepszym pod względem frekwencji ubiegłorocznym weekendem okazał się ten z końca lipca, kiedy to na terenie zamku zorganizowano Festiwal kultury średniowiecznej „Oblężenie Malborka”: muzeum odwiedziło wówczas ponad 14 tysięcy turystów.

Zdaniem Mańkusa na świetną frekwencję w minionym roku wpływ miały m.in. prowadzone na zamku prace konserwatorskie, przy okazji których sukcesywnie wprowadzano udogodnienia dla turystów. W 2014 roku w muzeum zakończono odbudowę historycznego zespołu Bramy Nowej, przez którą wiedzie teraz główne wejście na zamek. Przy okazji inwestycji placówka zyskała obiekt, w którym znalazły się m.in. recepcja, kasy i sklep.

Mańkus przypomniał, że ku końcowi zbliżają się prace konserwatorskie przy – jedynym jak dotąd nie odbudowanym ze zniszczeń wojennych ważnym obiekcie zamkowym - kościele Najświętszej Marii Panny. Ich zakończenie zaplanowano na kwiecień br.

Zdaniem Mańkusa wzrost liczby turystów związany był także z innymi udogodnieniami dla turystów, w tym wprowadzeniem internetowej sprzedaży biletów czy audioprzewodników, które dostępne są w coraz większej liczbie wersji językowych. „W 2016 roku do audioprzewodników w języku polskim, niemieckim, angielskim, francuskim, rosyjskim i hiszpańskim dołączy też wersja włoska” – poinformował Mańkus, przypominając, że od kilku lat muzeum ma także przewodnik w języku migowym (polskim).

Gospodarze muzeum są przekonani, że turystów przyciągają też na zamek wprowadzone niedawno wycieczki dedykowane dzieciom czy całym rodzinom. „Specjalne scenariusze i wiele atrakcji towarzyszących takim wycieczkom sprawiają, że bilety na nie najszybciej znikają z naszych kas” – powiedział Mańkus.

W 2007 roku malborski zamek odwiedziło 500 tys. gości. Kryzys, który przyszedł w kolejnych latach, spowodował drastyczny spadek liczby turystów: w 2012 roku było ich 404 tys., w 2013 - 418 tys., a w 2014 - 456 tys.

Warownia w Malborku powstała w XIII wieku, jako siedziba wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego i przez niemal dwa kolejne wieki była systematycznie rozbudowywana. Muzeum działające dziś w zamkowych wnętrzach oferuje turystom liczne ekspozycje poświęcone krzyżakom, ale też dziejom samego zamku oraz bursztynu czy regionu malborskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE