PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekordowy rok na zamku w Malborku: 518 tys. gości z prawie 90 krajów

  • PAP    3 stycznia 2016 - 12:52
Rekordowy rok na zamku w Malborku: 518 tys. gości z prawie 90 krajów
Jak dotychczas najlepszym pod względem frekwencji rokiem w historii otwartego 1 stycznia 1961 r. (fot. DerHexer/wikipedia/CC BY-SA 3.0)


W 2015 r. Muzeum Zamkowe w Malborku odwiedziło około 518 tys. gości pochodzących z prawie 90 krajów, głównie z Niemiec, Rosji i Francji, ale też np. z Kostaryki. To rekord, tylu zwiedzających nie odnotowano w całej 55-letniej historii placówki.
Jak dotychczas najlepszym pod względem frekwencji rokiem w historii otwartego 1 stycznia 1961 r. Muzeum Zamkowego w Malborku, był rok 1976. Wicedyrektor placówki Rafał Mańkus poinformował PAP, że wówczas przez zamek przewinęło się 515 tysięcy turystów, a w minionym roku było ich o około trzy tysiące więcej.

Mańkus wyjaśnił, że także w przedwojennej historii zamku (już od XIX wieku w budowli działało muzeum prowadzone przez Niemców) nie odnotowano nigdy tak dużej frekwencji.

Co czwarty ubiegłoroczny gość malborskiego zamku pochodził spoza Polski. Zagraniczni turyści reprezentowali prawie 90 krajów; po raz pierwszy odnotowano m.in. gości z Kostaryki. Wśród zwiedzających spoza Polski od wielu lat liderem są Niemcy. „Utrzymują się oni na pierwszej pozycji, choć liczba gości z tego kraju z roku na rok systematycznie spada” – powiedział PAP Mańkus.

Dodał, że – poza Niemcami - bardzo chętnie Malbork odwiedzają także Rosjanie, Francuzi, Hiszpanie i Włosi. Utrzymujące się od kilku lat duże zainteresowanie zamkiem ze strony mieszkańców Hiszpanii i Włoch gospodarze placówki przypisują „efektowi Euro 2012”. „Przypomnę, że drużyny z tych dwóch krajów rozgrywały wówczas w Gdańsku mecze” – powiedział Mańkus, dodając, że rośnie też zainteresowanie Malborkiem ze strony mieszkańców Litwy i Białorusi.

Swoisty rekord, jeśli chodzi o liczbę uczestników jednej wycieczki, pobili Chińczycy, którzy w październiku minionego roku stawili się na zamku w liczbie 738. Były to załogi trzech chińskich okrętów, które wpłynęły do gdyńskiego portu z pierwszą w historii wizytą w Polsce. Marynarzom towarzyszyli też przedstawiciele chińskich władz oraz mieszkający w naszym kraju Chińczycy.

Z kolei najlepszym pod względem frekwencji ubiegłorocznym weekendem okazał się ten z końca lipca, kiedy to na terenie zamku zorganizowano Festiwal kultury średniowiecznej „Oblężenie Malborka”: muzeum odwiedziło wówczas ponad 14 tysięcy turystów.

Zdaniem Mańkusa na świetną frekwencję w minionym roku wpływ miały m.in. prowadzone na zamku prace konserwatorskie, przy okazji których sukcesywnie wprowadzano udogodnienia dla turystów. W 2014 roku w muzeum zakończono odbudowę historycznego zespołu Bramy Nowej, przez którą wiedzie teraz główne wejście na zamek. Przy okazji inwestycji placówka zyskała obiekt, w którym znalazły się m.in. recepcja, kasy i sklep.

Mańkus przypomniał, że ku końcowi zbliżają się prace konserwatorskie przy – jedynym jak dotąd nie odbudowanym ze zniszczeń wojennych ważnym obiekcie zamkowym - kościele Najświętszej Marii Panny. Ich zakończenie zaplanowano na kwiecień br.

Zdaniem Mańkusa wzrost liczby turystów związany był także z innymi udogodnieniami dla turystów, w tym wprowadzeniem internetowej sprzedaży biletów czy audioprzewodników, które dostępne są w coraz większej liczbie wersji językowych. „W 2016 roku do audioprzewodników w języku polskim, niemieckim, angielskim, francuskim, rosyjskim i hiszpańskim dołączy też wersja włoska” – poinformował Mańkus, przypominając, że od kilku lat muzeum ma także przewodnik w języku migowym (polskim).

Gospodarze muzeum są przekonani, że turystów przyciągają też na zamek wprowadzone niedawno wycieczki dedykowane dzieciom czy całym rodzinom. „Specjalne scenariusze i wiele atrakcji towarzyszących takim wycieczkom sprawiają, że bilety na nie najszybciej znikają z naszych kas” – powiedział Mańkus.

W 2007 roku malborski zamek odwiedziło 500 tys. gości. Kryzys, który przyszedł w kolejnych latach, spowodował drastyczny spadek liczby turystów: w 2012 roku było ich 404 tys., w 2013 - 418 tys., a w 2014 - 456 tys.

Warownia w Malborku powstała w XIII wieku, jako siedziba wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego i przez niemal dwa kolejne wieki była systematycznie rozbudowywana. Muzeum działające dziś w zamkowych wnętrzach oferuje turystom liczne ekspozycje poświęcone krzyżakom, ale też dziejom samego zamku oraz bursztynu czy regionu malborskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.