PARTNER PORTALU
  • BGK

Remont kopalnianej maszyny parowej

  • PAP    7 listopada 2012 - 08:47
Remont kopalnianej maszyny parowej

Pochodząca z rudzkiej kopalni „Bielszowice” ponadstuletnia parowa maszyna wyciągowa – jedna z największych atrakcji skansenu maszyn parowych w Tarnowskich Górach – przeszła gruntowny remont.
Ważący 150 ton eskponat został odmalowany i zakonserwowany. Maszyna wyciągowa typu K-700 trafia do tarnogórskiego skansenu, działającego przy Zabytkowej Kopalni Srebra, w latach 90. ubiegłego wieku. Jej historia sięga 1907 r., kiedy to została wyprodukowana w „Gutehoffnungshuette Sterkrade". W 1925 r. została zmodernizowana w „Donnersmarckhuette" w Hindenburgu (dzisiejsze Zabrze).

Jak przypomina magistrat z Rudy Śląskiej, ta dwucylindrowa maszyna wyciągowa o wadze 150 ton z kołem pędnym typu Koeppe o średnicy 7 metrów pracowała przez wiele lat przy szybie I - Ruch Bielszowice KWK „Bielszowice". Decyzja o przekazaniu zabytkowej maszyny do tarnogórskiego skansenu zapadła w 1997 r.

„Od początku działalności naszego stowarzyszenia staraliśmy się dobrze współpracować z górnictwem. Owocem tej współpracy było pozyskanie takiej perełki jak maszyna parowa z kopalni Bielszowice. To wszystko nie byłoby też możliwe bez pozytywnej decyzji ówczesnego dyrektora kopalni, pana Janusza Niechwiadowicza" - wspominał Zbigniew Pawlak ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Maszyna parowa jest dziś jedną z atrakcji tarnogórskiego skansenu. Pawlak przypomniał, że Zabytkową Kopalnię Srebra odwiedzają rocznie dziesiątki tysięcy turystów, którzy oprócz zwiedzania podziemnych wyrobisk mogą na powierzchni podziwiać cuda techniki przemysłowej.

Oprócz zabytkowej maszyny z kopalni „Bielszowice" odwiedzający skansen mogą podziwiać dwie inne, które w swoim rodowodzie mają zapisany rudzki epizod. Są to maszyny wyciągowe z kopalni „Śląsk", które pracowały w w szybie „Maria" oraz „Józef". Trafiły one do skansenu pod koniec lat 70. ubiegłego wieku.

Maszyna wyciągowa jest podstawowym elementem kopalnianego wyciągu szybowego. Początkowo w górnictwie stosowano do napędu maszyny parowe, później zastąpione je maszynami elektrycznymi.

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach została udostępniona turystom we wrześniu 1976 r., w 450. rocznicę nadania Tarnowskim Górom praw miejskich. Jest to zabytkowy obiekt dawnego górnictwa kruszcowego o wartości unikalnej, nie tylko w kraju, ale i w Europie.

Rocznie kopalnię odwiedza od kilkudziesięciu do ponad 100 tys. turystów. Jest obiektem Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i Pomnikiem Historii. Stara się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Skansen przy tarnogórskiej kopalni powstał dla upamiętnienia sprowadzenia do Tarnowskich Gór pierwszej w tej części Europy maszyny parowej - w 1788 roku.

Dziś w skansenie można oglądać 27 zabytkowych obiektów, wśród nich znajdują się maszyny wyciągowe, pompy parowe, parowozy wąskotorowe, agregat prądotwórczy, żuraw, walec parowy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.