PARTNER PORTALU
  • BGK

Remont muzeum papieża przebiega dobrze

  • PAP    8 kwietnia 2011 - 21:07

W ocenie szefa MSWiA Jerzego Millera remont Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach postępuje dobrze, nawet wyprzedzając nieco harmonogram. W piątek minister odwiedził przebudowywaną placówkę.
- Remont jest gruntowny. Stan zaawansowania prac wskazuje, że nawet wyprzedzają one harmonogram, ale widać tu troskę o każdy szczegół, aby pamiątki po Janie Pawle II miały oprawę właściwą do szacunku, jakim go darzymy - powiedział minister.

Dziennikarze dopytywali, czy istnieje szansa na przyspieszenie prac. Żartowali, że stadion narodowy w Warszawie powstaje szybciej niż wadowickie muzeum. - Zabytek zawsze dłużej się rekonstruuje niż buduje nowy budynek. Wolę, by remont trwał o miesiąc dłużej, a był tak pieczołowicie prowadzony jak dotychczas - powiedział Miller.

Prace budowlane prowadzi krakowska firma Jacka Kasperczyka. Obecnie - zgodnie z harmonogramem - trwa drugi etap prac budowlanych. Trwają prace w środku budynku. Pogłębiane są piwnice. Mieszkanie Wojtyłów, podobnie jak cała kamienica, przypomina na razie pobojowisko: tynki zostały skute, a podłoga zerwana. Wymieniane są okna. Jedynie stary zlew, pamiętający czasy przedwojenne, pozostał nietknięty na ścianie.

Budowlańcy w ramach drugiego etapu mają jeszcze między innymi: podnieść dach, wykonać patio oraz elewację. Wszystko musi być gotowe do końca 2011 roku, by w kolejnym roku można było instalować wystawę. Otwarcie muzeum planowane jest na koniec 2012 roku.

Przebudowa Muzeum jest współfinansowana przez ministerstwo kultury, województwo małopolskie oraz z fundusze UE. Całość przebudowy łącznie z instalacją nowej ekspozycji kosztować ma około 25 milionów złotych.

Muzeum będzie się mieściło w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie. W 1920 roku urodził się tam Karol Wojtyła. W 1984 roku w budynku istnieje muzeum papieża, które należy do archidiecezji krakowskiej. To najdłużej w świecie działająca placówka muzealna poświęcona polskiemu papieżowi.

Dotychczasowa ekspozycja powiększy się czterokrotnie - do ponad tysiąca metrów kwadratowych, na czterech kondygnacjach. Znajdą się w niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy. Ekspozycja będzie opowieścią o człowieku - od jego urodzenia do śmierci.

Mieszkaniu Wojtyłów przywrócony zostanie wygląd z lat 20-tych ubiegłego wieku, który oddaje klimat domu rodzinnego. Zrekonstruowana zostanie także elewacja kamienicy do postaci z przełomu XIX i XX wieku.

Na czas przebudowy dla zwiedzających i pielgrzymów została przygotowana wystawa zamienna w sali przy wadowickiej parafii Ofiarowania NMP. Jest to replika mieszkania Wojtyłów w skali 1:1, a także scenografia przedstawienia "Antygony" na historycznej scenie, na której występował Karol Wojtyła. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • czarny, 2011-04-11 08:44:52

    Z całym szacunkiem dla Papieża Polaka, bo należę do nielicznych, co czytali co on pisał. Zauważam czytając tą notkę, iż właściciel, czyli Kościół, nie uczestniczy w kosztach remontu. Choć 25 milionów to zysk ze sprzedaży jednej z setek nieruchomości pozyskanych przez Kościół. Z drugiej strony akt...ywiści pewnej partii w Trójmieście oprotestowali jako przestępstwo planowany zakup i użyczenie przez miasto sprzętu nagłaśniającego za jakieś 300 tysięcy zł do klubu jednego z najlepszych polskich jazzmanów, uważając to za godne potępienia dotowanie "prywatnego przedsiębiorcy". Jedno i drugie to część polskiej kultury, choć Papież na pewno ważniejszy od jazzmana. Jedno i drugie powinno być przez państwo wspierane, niekoniecznie w 100 % fundowane. Jednego i drugiego nie można sprowadzić do "papieskich kremówek" czy "imperialistycznej" Coca-Coli.  rozwiń