PARTNER PORTALU
  • BGK

Remont wieży za milion złotych

  • PAP    11 czerwca 2010 - 15:46

Rozpoczął się remont hełmu wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. Świątynia została zniszczona podczas pożaru cztery lata temu.
Prace obejmują rozbiórkę i rekonstrukcję kopuły głównej wieży i jej czterech bocznych wieżyczek. Mają się zakończyć w grudniu.

Maciej Szczepkowski z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska powiedział w piątek, że dachy wieży głównej i czterech bocznych wieżyczek zostaną rozebrane w ok. 90 proc., następnie wykonane będą nowe konstrukcje części drewnianych i na dachach położona zostanie nowa miedziana blacha. Zostaną też wykonane zabezpieczenia przeciwpożarowe i antykorozyjne części metalowych.

Remont hełmu wieży finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koszt oszacowano na prawie milion zł.

Rekonstrukcja wieży zakończy odbudowę części zewnętrznej świątyni. Następnie rozpoczną się prace wewnątrz.

Gospodarz kościoła, przeor Zakonu OO. Karmelitów, o. Tadeusz Popiela, podczas spotkania z dziennikarzami wyraził nadzieję, że świątynia zostanie odbudowana w ciągu dwóch lat.

Zapewnił, że: - Kościół konsekwentnie przywracany jest do stanu sprzed pożaru i będziemy robić wszystko, żeby przy wsparciu ministerstwa i miasta przywrócić piękno tego obiektu.

Do tej pory na odbudowę świątyni wydano ok. 10,5 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetów państwa i miasta oraz od dawców prywatnych. Dotąd odbudowano wszystkie cztery dachy świątyni. W ub. roku wykonano m.in. konserwację kaplicy Trzech Króli, pięciu obrazów z ołtarza głównego, Baptysterium i Snycerskiej Kraty Małej Zakrystii. Pieniądze na prace prowadzone wewnątrz świątyni przekazało miasto Gdańsk.

Pożar kościoła św. Katarzyny w Gdańsku wybuchł 22 maja 2006 r. W ciągu kilkunastu minut zawaliła się konstrukcja czterech dachów: trzech mniejszych nad prezbiterium świątyni i dużego - nad korpusem głównym. W ogniu ucierpiała też wieża kościoła wraz z wieńczącym ją hełmem i znajdującym się w niej zabytkowym carillonem.

O nieumyślne spowodowanie pożaru oskarżony został dekarz prowadzący prace na dachu. Prawomocnym wyrokiem sąd skazał go na dwa lata więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

Kościół św. Katarzyny jest najstarszym kościołem parafialnym gdańskiego Starego Miasta. Konkretne daty nie są znane, ale przyjmuje się, że jego historia sięga lat 30. XIII wieku. W 1945 roku uległ zniszczeniu, po którym go odbudowano. Wewnątrz znajduje się m.in. pochodząca z 1659 r. płyta nagrobna słynnego astronoma Jana Heweliusza. W liczącej (wraz z hełmem) 76 metrów wysokości wieży kościelnej zamontowany jest carillon - zespół zestrojonych z sobą dzwonów, wyposażonych w mechanizm umożliwiający wygrywanie na nich melodii.

W wieży kościoła ma też siedzibę Muzeum Zegarów Wieżowych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.