PARTNER PORTALU
  • BGK

Remont zbiornika

  • Małgorzata Janiak (www.echokalisza.pl)    16 lipca 2010 - 11:29
Remont zbiornika

Zbiornik wodny Pokrzywnica w Szałem koło Kalisza poddany zostanie renowacji. Przygotowania do spuszczania wody już się rozpoczęły.
Do końca września spuszczone zostaną dwa metry. Po zakończeniu wakacji ruszą prace przy oczyszczaniu brzegów i dna zbiornika.
Od 2 sierpnia br. woda ze zbiornika będzie spuszczana sukcesywnie po ok. 5 cm dziennie. Szacowane jest, że pod koniec sierpnia woda będzie płytsza o metr, a na koniec września o 2 metry.

Władze gminy Opatówek i powiatu kaliskiego oraz Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu starali się pozyskać pieniądze na renowację  zbiornika. Efektem tych starań jest uzyskanie miliona złotych z Funduszu ochrony Gruntów Rolnych Województwa wielkopolskiego. Kwota ta zostanie przeznaczona na odmulenie i co się z tym wiążę pogłębienie dna wzdłuż brzegów.
Wyremontowane będą również barierki i płyty na zaporze. Dno zostanie pogłębione. Powstanie tzw. osadnik, w którym będą gromadzić się namuły spływające z rzeki. My z budżetu gminy przeznaczyliśmy 25 tys. zł na dokumentację inwestycji.

Pogłębienie i regulacja brzegów kosztować będzie milion złotych. Nad przebiegiem prac będzie czuwał Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Ostrowie. O wszystkich praca zostały również poinformował władze miasta Kalisza, OSRiR-u oraz środowiska rybackie – wyjaśnia wójt Gminy Opatówek Sebastian Wardęcki.

Obecnie wójt gminy Opatówek oraz starosta kaliski starają się pozyskać pieniądze na poprawę wskaźników jakości wody w zbiorniku metodą inaktywacji fosforu przy zastosowaniu preparatów PAX i PIX. Na ten cel potrzeba około 1 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.