PARTNER PORTALU
  • BGK

Remonty w zabytkowej „Zagrodzie Starokaliskiej” w Russowie

  • PAP    8 sierpnia 2011 - 09:28
Remonty w zabytkowej „Zagrodzie Starokaliskiej” w Russowie

Wymiana słomianych strzech, remont kominów, wzmocnienie więźby dachowej – to tylko niektóre prace zaplanowane w najbliższym czasie w „Zagrodzie Starokaliskiej” w podkaliskim Russowie.
Zagroda wchodzi w skład skansenu otaczającego rodzinny dworek Marii Dąbrowskiej, w którym od listopada 1971 r. ma swoją siedzibę Oddział Literacki Muzeum Okręgowego w Kaliszu.

„Pieniądze na remont pochodzą z budżetu marszałka województwa wielkopolskiego” – poinformował we wtorek dyrektor kaliskiego muzeum, Jerzy Splitt.

Remont przyspieszyła zaplanowana na październik ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona Marii Dąbrowskiej. Według jej organizatorów, ze względu na fatalny stan niektórych obiektów skansenu, istniało zagrożenie dla uczestników sympozjum i zwiedzających.

Skansen w Russowie tworzy sześć obiektów tradycyjnej kaliskiej architektury ludowej. W samej zagrodzie, otoczonej sztachetowym ogrodzeniem, znajdują się trzy budynki.

Wśród nich jest zachowujący archaiczne i typowe dla kaliskiego cechy podcieniowy wąskofrontowy budynek z 1870 r., o mieszanej konstrukcji ścian zrębowo-sumikowo-łatkowej i czterospadowym dachu.

Budynek jest wyposażony w zabytkowe sprzęty i urządzenia rolnicze pokazujące warunki życia średniozamożnej rodziny chłopskiej z przełomu XIX i XX wieku.

Pozostałe dwa obiekty to stodoła z II poł. XIX wieku oraz obora z końca tego wieku. W obu budynkach można również oglądać autentyczne zabytki kultury materialnej związanej z hodowlą bydła, koni i drobiu oraz narzędzia potrzebne do uprawy zbóż i roślin okopowych.

W skansenie znajduje się także dom wyrobnika z I poł. XIX wieku, dwa zabytkowe spichlerze z II poł. XVIII wieku i z 1800 r.

Prace renowacyjno-remontowe obejmą dom, stodołę, oborę i spichlerz z XVIII wieku. Urząd marszałkowski przeznaczył na to 90 tys. zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.