PARTNER PORTALU
  • BGK

Remonty zabytkowych obiektów i budowa wioski dla dzieci w skansenie w Radomiu

  • PAP/JS    17 listopada 2017 - 23:09
Remonty zabytkowych obiektów i budowa wioski dla dzieci w skansenie w Radomiu
Na powierzchni 32 ha znajduje się ponad 60 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego (facebook.com)

Remont XVIII-wiecznego drewnianego kościoła z Wolanowa wraz z rekonstrukcją kościelnych organów i budowa wioski dla dzieci, to niektóre elementy inwestycji, która dzięki wsparciu z UE zostanie zrealizowana do jesieni 2018 r. w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.
• Inwestycja przewiduje także m.in. montaż parkomatów i biletomatów.

• W budynku muzeum powstanie też kiosk multimedialny.

• Przedsięwzięcie ma być zrealizowane do końca października 2018 r.

Wartość całego przedsięwzięcia to blisko 6 mln zł, z czego fundusze unijne stanowią ponad 3 mln zł. Resztę pieniędzy dołożył samorząd województwa mazowieckiego. W piątek (17 listopada) w tej sprawie podpisano umowę dotyczącą finansowania inwestycji.

Przeprowadzony zostanie m.in. remont kościoła pod wezwaniem św. Doroty, przeniesionego do skansenu z Wolanowa. "Prace konserwatorskie obejmą m.in. mensy ołtarzy bocznych, chór oraz kruchtę zachodnią. Dopełnieniem inwestycji będzie zakup i montaż organów kościelnych" - poinformowała dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek.

Kościół z Wolanowa jest jedną z nielicznych starych, drewnianych świątyń zachowanych na Mazowszu. Ocalały w nim trzy drewniane późnobarokowe ołtarze i ambona. Cennym wykończeniem ołtarzy jest ażurowa snycerka, złocona, o motywach winorośli i anielskich skrzydeł. W ołtarzach bocznych umieszczone są XVII-wieczne obrazy olejne, które przedstawiają Opatrzność Bożą i świętą Teklę.

W znajdującej się nieopodal dzwonnicy z Wielgiego zrekonstruowane zostaną dzwony.

Obecnie wymieniana jest strzecha na pięciu obiektach: starych stodołach, oborze i chałupie. "Strzechy co 15 lat powinny być wymieniane" - powiedziała Jaroszek.

Ważnym - w ocenie dyrektorki - elementem inwestycji jest budowa "Małej wioski". Będzie to miejsce odpoczynku nauki i zabawy dla dzieci. "Na obszarze, o powierzchni prawie pół hektara, pojawi się miniatura zagrody wiejskiej, przystosowana do wzrostu najmłodszych odwiedzających skansen" - wyjaśniła Jaroszek. Będą tutaj m.in. prowadzone lekcje i warsztaty muzealne dla dzieci.

W inne miejsce przeniesiony zostanie młyn wietrzny z Wierzbicy. Pod koniec XIX w. wraz z nim w okolicy Wierzbicy mąkę mełło jeszcze sześć podobnych wiatraków. "Umiejscowimy go tak, by był widoczny z daleka. Chcemy, by stał się wizytówką naszego muzeum, bo wiatraki stanowią u nas jeden z głównych elementów ekspozycyjnych" - zaznaczyła dyrektorka skansenu.

Inwestycja przewiduje także m.in. montaż parkomatów i biletomatów. W budynku muzeum powstanie też kiosk multimedialny. Przedsięwzięcie ma być zrealizowane do końca października 2018 r.

Muzeum Wsi Radomskiej położone jest na obrzeżach Radomia, niedaleko trasy Warszawa - Kraków. Na powierzchni 32 ha znajduje się tam ponad 60 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego - chałupy, dwory, kościół, budynki gospodarcze, kuźnie i wiatraki.

Skansen posiada również 16 tys. eksponatów ruchomych. To m.in. kolekcje starych maszyn rolniczych, narzędzi, przedmiotów codziennego użytku i sztuki ludowej. Sielankowy klimat placówki tworzą przydomowe ogródki, z kwitnącymi latem malwami, zagroda z domowymi zwierzętami, przydrożne kapliczki i ule. Rocznie Muzeum Wsi Radomskiej odwiedza ok. 45 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.