PARTNER PORTALU
  • BGK

Renowacja obrazów i figur w Golinie

  • PAP    6 grudnia 2011 - 08:51

Cztery osiemnastowieczne obrazy i pięć figur w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Golinie zostanie odnowionych. Blisko połowę kosztów pokryje urząd marszałkowski w Poznaniu.
Prace konserwatorskie obejmą teraz renowację obrazu zasłonowego Matki Boskiej z Dzieciątkiem, rozdającej pasy przynależności do Bractwa Pocieszenia z XVIII wieku, obrazy św. Sebastiana oraz św. Tobiasza nad bramkami ołtarza głównego oraz obraz św. Andrzeja – patrona parafii.

Koszty pięciu z dziewięciu pozostałych do renowacji figur w ołtarzach bocznych pokryją indywidualni sponsorzy – poinformowała parafia.

Dzięki środkom unijnym udało się już zakończyć wszystkie prace na zewnątrz świątyni. „Odrestaurowano całą dębową bryłę kościoła, naprawiono fundamenty, ściany nośne, drewnianą konstrukcję, tzw. pruski mur, gontowy dach i wszystkie elementy zewnętrznego uzbrojenia: sygnaturki, opierzenia, orynnowania” – poinformował prezes stowarzyszenia „Nasza Wspólnota”, Janusz Wojtczak.

Naprawiono również drogę dojazdową, zbudowano parkingi i plac procesyjny, gdzie na głazach odtworzono Mękę Pańską. Jak powiedział proboszcz ks. Janusz Pytlik, zrekonstruowano również park przy kościele. „Zamontowano nowe ławki, zbudowano oczko wodne z kaskadą, założono oświetlenie” – dodał.

Jak twierdzi Wojtczak, Golinę i kościół odwiedzili królowie Władysław IV, Henryk Walezy i Jan III. Upamiętniają to trzy wiekowe dęby w parku.

Do tej pory na renowację znajdującego się w tej miejscowości XIV-wiecznego drewnianego kościółka i jego otoczenia wydano około 1,7 mln zł. Milion złotych z tej kwoty to środki unijne, pozostałą część wyłożyli parafianie.
We wnętrzu kościoła odnowiono jedynie dwa ołtarze boczne z XVII wieku. Na dokończenie wszystkich prac potrzeba jeszcze co najmniej 1,2 mln zł.

Ostatni niewielki remont kościoła w Golinie przeprowadzono w 1935 r., a generalny – w 1739 r. W południowej Wielkopolsce jest około 70 drewnianych kościołów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.