PARTNER PORTALU
  • BGK

Replika Galicyjskiego zbudowana w Sanoku

  • PAP    16 września 2011 - 19:23
Replika Galicyjskiego zbudowana w Sanoku

Replikę Galicyjskiego Rynku otwarto w piątek w Sanoku (Podkarpackie). W miejscowym Muzeum Budownictwa Ludowego odtworzono centrum małego podkarpackiego miasta z drugiej połowy XIX wieku. Projekt pokazuje jego funkcje społeczne, gospodarcze i kulturowe.
"Nie można zapominać o dziedzictwie, które się rozpada, zanika. Jest dziedzictwem dnia codziennego, ale już odległego. Takim dobrym przykładem jest Rynek Galicyjski" - powiedział podczas otwarcia minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Dodał, że zwiedzając Rynek Galicyjski największe wrażenie zrobił na nim panujący tam klimat. "Klimat, czyli coś nieuchwytnego, coś co jest sferą duchowa i buduje emocje" - zauważył.

Wokół wybrukowanego "kocimi łbami" liczącego 5,5 tys. m. kw. placu rynkowego stoi 26 drewnianych budynków. Nie jest to rekonstrukcja wybranego miasta, ani też przypadkowy zestaw zachowanych domów. Galicyjski Rynek stanowi syntezę dawnych miasteczek, charakterystycznych dla południowo-wschodniej Polski.

W skansenie znalazły się repliki domów z Dębowca, Jaślisk, Sanoka, Jaćmierza, Niebylca, Jedlicza, Birczy, Rybotycz, Sokołowa Małopolskiego, Brzozowa i sąsiadującej z nim Starej Wsi oraz oryginalne obiekty z Ustrzyk Dolnych - dom żydowski i z Golcowej - remiza. Są m.in. karczma, poczta, urząd gminy, apteka, sklep, trafika-monopol, warsztat ślusarsko-kowalski oraz zakłady: stolarski, fryzjerski, krawiecki, szewski, zegarmistrzowski i fotograficzny.

"Wszystkie obiekty zostały wyposażone w stosowne meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym pełny obraz życia, pracy i wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka - Polaków, Żydów i Ukraińców. Sklep, karczma z kręgielnią i warsztaty produkcyjne funkcjonują normalnie" - zaznaczył dyrektor sanockiego MBL Jerzy Ginalski.

Projekt zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Kosztował ponad 20 mln zł, dofinansowanie unijne stanowi prawie 12 mln zł.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powstało w 1958 roku. Na obszarze 38 ha zgromadzono około 150 obiektów charakterystycznych dla budownictwa w południowo-wschodniej Polsce. Najstarszy zabytek - chałupa z Dąbrówki k/Sanoka - pochodzi z 1681 r.

Przed wizytą w Sanoku w piątek minister Zdrojewski odwiedził Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie (Małopolskie).

W tarnowskiej szkole przebudowano już budynek, gdzie znajdują się pracownie tkactwa i konserwacji mebli. W ramach drugiego etapu wybudowane zostaną obiekty mieszczące m.in. pracownie reklamy i malarstwa, warsztaty stolarskie, pracownie wykańczania mebli oraz pracownie fotograficzne.

Modernizacja Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie będzie kosztowała 16,9 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 14, 2 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.