PARTNER PORTALU
  • BGK

Replika tramwaju stanęła w Tarnowie

  • PAP    27 listopada 2012 - 15:27
Replika tramwaju stanęła w Tarnowie

Replika tramwaju, który w pierwszej połowie ubiegłego wieku kursował ulicami Tarnowa, stanęła w centrum miasta na pl. Sobieskiego. Tarnów był jednym z trzech miast ówczesnej Galicji (obok Lwowa i Krakowa), gdzie uruchomiono tramwaj elektryczny.
Jak poinformował dziennikarzy we wtorek dyrektor Centrum Rozwoju Miasta Krzysztof Madej, w replice starego tramwaju funkcjonowała będzie mała kawiarenka.

"Wydaliśmy pozwolenie na budowę kawiarenki po konsultacji z konserwatorem zabytków. Z inicjatywą w sprawie posadowienia tramwaju w tym miejscu wyszedł prywatny przedsiębiorca" - zaznaczył Madej.

Elektryczne tramwaje w Tarnowie kursowały w latach 1911 - 1942, łącząc Śródmieście z oddalonym na południowy zachód dworcem kolejowym. Na początku XX w. Tarnów był trzecim miastem w ówczesnej Galicji (po Lwowie i Krakowie), w którym uruchomiono tramwaje elektryczne.

Wagony miały czerwony kolor z błękitno-złotym herbem miasta. Nazywano je pieszczotliwie "biedronkami". Wzorowane były na tego samego koloru tramwajach lwowskich. Stale kursowało sześć wozów, co 6 minut od godz. 6 rano do 10 wieczorem. Dwa wozy tramwajowe pozostawały w zapasie w zajezdni.

Długość tarnowskiej linii tramwajowej wynosiła 2580 m. Wiodła od ul. Burtniczej, Lwowską, Wałową, Krakowską do dworca kolejowego.

Tramwaj w Tarnowie zlikwidowały okupacyjne władze niemieckie w 1942 r. Według okupanta, trakcja przeszkadzała w ruchach wojsk na wschód i została rozebrana. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.