PARTNER PORTALU
  • BGK

Resort kultury dofinansuje krakowskie Muzeum PRL-u

  • PAP/JS    23 sierpnia 2017 - 20:35
Resort kultury dofinansuje krakowskie Muzeum PRL-u
Mieszczące się w dawnym nowohuckim kinie Światowid Muzeum PRL-u jest instytucją od 2013 r. współprowadzoną przez ministerstwo kultury oraz gminę Kraków Fot. Biuletyn Informacji Publicznej UMK

Ministerstwo kultury dofinansuje Muzeum PRL-u w Nowej Hucie – poinformował krakowski magistrat. Ustalenia takie zapadły w Warszawie podczas wtorkowego (22 sierpnia) spotkania wiceministra kultury Jarosława Sellina i zastępcy prezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga.
• Mieszczące się w dawnym nowohuckim kinie Światowid Muzeum PRL-u jest instytucją od 2013 r. współprowadzoną przez ministerstwo kultury oraz gminę Kraków.

• W kwietniu tego roku MKiDN wycofało się z finansowania prac mających doprowadzić do otwarcia w Krakowie Muzeum PRL-u wraz z wystawą stałą; resort nie wycofał się jednak ze współprowadzenia tej placówki i dotacji na jej bieżącą działalność.

Obie strony uzgodniły, że ministerstwo - zgodnie z podpisaną w 2013 r. umową - przekaże dotację na sfinansowanie scenariusza i projektu ekspozycji stałej Muzeum PRL-u oraz dokumentację prac budowlanych i adaptacyjnych w budynku dawnego kina Światowid.

Sellin zadeklarował także, iż ministerstwo przekaże miastu środki na współprowadzenie Muzeum PRL-u także w 2018 r., co nie było określone wcześniejszą umową.

"Od 2019 r. podmiotem prowadzącym tę placówkę będzie wyłącznie miasto Kraków" - powiedział cytowany w informacji prasowej zastępca prezydenta miasta Andrzej Kulig.

Podczas spotkania w Warszawie omówiono też kwestie związane ze współpracą miasta i ministerstwa kultury w innych dziedzinach. "Jarosław Sellin wyraził zainteresowanie zaangażowaniem we współprowadzenie jednego z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Muzeum Pamięci KL Plaszow. Współpraca miałaby mieć charakter także finansowy" - zaznaczył wiceprezydent Krakowa.

W kwietniu tego roku MKiDN wycofało się z finansowania prac mających doprowadzić do otwarcia w Krakowie Muzeum PRL-u wraz z wystawą stałą; resort nie wycofał się jednak ze współprowadzenia tej placówki i dotacji na jej bieżącą działalność.

Powodem decyzji była - jak resort napisał wówczas w komunikacie - ważna kwestia formalno-techniczna: "niezgodność bieżącego harmonogramu inwestycji z zapisami umowy z 2013 r. o prowadzenie Muzeum PRL-u z Gminą Miejską Kraków jako wspólnej instytucji kultury".

Wskazano też, że inwestycja jest opóźniona: "Nie jest uzasadnione obciążenie budżetu MKiDN całkowitymi kosztami inwestycji rzędu kilkudziesięciu mln zł w sytuacji, kiedy prace budowlano-montażowe mające zapewnić budowę i otwarcie Muzeum dotąd nie zostały rozpoczęte i nie ma gwarancji ich wykonania do końca okresu obowiązywania umowy, którą Minister zawarł z Miastem Kraków do roku 2018".

Mieszczące się w dawnym nowohuckim kinie Światowid Muzeum PRL-u jest instytucją od 2013 r. współprowadzoną przez ministerstwo kultury oraz gminę Kraków. W placówce odbywają się ekspozycje czasowe oraz plenerowe, ale nie ma ono ekspozycji stałej. W umowie zawartej jesienią 2013 r. przez ówczesnego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego ministerstwo zadeklarowało współprowadzenie przez pięć lat Muzeum PRL-u, przekazywanie na jego funkcjonowanie kwoty nie mniejszej niż 1 mln zł rocznie oraz przeznaczenie dodatkowej dotacji na sfinansowanie scenariusza i projektu ekspozycji stałej, prac budowlanych związanych z adaptacją budynku Światowida na potrzeby muzeum oraz na urządzenie wystawy stałej.

Konkurs na projekt architektoniczno-budowlany, scenariusz wystawy stałej i projekt jej aranżacji został rozstrzygnięty jesienią ubiegłego roku. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.