PARTNER PORTALU
  • BGK

Resort kultury wspólnie z samorządem poprowadzi muzeum w Wiślicy?

  • bad/PAP    5 kwietnia 2016 - 21:58
Resort kultury wspólnie z samorządem poprowadzi muzeum w Wiślicy?
Ministerstwo mogłoby bezpośrednio poprzez Muzeum Narodowe w Kielcach pomagać finansowo w utrzymaniu Muzeum Regionalnego. Fot. Muzeum w Wiślicy

• Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego może już wkrótce współprowadzić z samorządem wojewódzkim Muzeum Regionalne w Wiślicy.
• Stałoby się ono filią Muzeum Narodowego w Kielcach.
• Wiślica należy do najstarszych miejscowości w Polsce.
Chodzi o ratowanie cennych i bardzo starych zabytków pochodzących z czasów funkcjonowania Państwa Wiślan oraz wczesnych Piastów, które obecnie znajdują się pod opieką Muzeum Regionalnego prowadzonego przez gminę Wiślica.

Pod opieką placówki znajdują się obecnie średniowieczne podziemia pod bazyliką ze słynną Płytą Orantów (ok. 1175-1177), Dom Długosza oraz pawilon archeologiczny, w którym można obejrzeć m.in. pozostałości romańskiego kościoła oraz misy chrzcielnej datowanej na IX wiek, a więc na wiek przed chrztem Mieszka I (966 r.)

"Wystąpiliśmy już oficjalnie do marszałka (województwa świętokrzyskiego - PAP) o współprowadzenie tego muzeum" - powiedział dziennikarzom wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, przebywający we wtorek z wizytą w województwie świętokrzyskim. Polityk odwiedził m.in. Oblęgorek koło Kielc oraz położoną na południu regionu Wiślicę.

Czytaj też: Białostockie Muzeum Wsi będzie samodzielną placówką

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas zadeklarował w rozmowie z dziennikarzami pełną współpracę z resortem, zaznaczając, że model współprowadzenia placówki w ramach filii Muzeum Narodowego w Kielcach byłby najlepszym rozwiązaniem dla ratowania zabytków i promocji tego miejsca.

Jak zaznaczył prof. Gliński, "ministerstwo mogłoby bezpośrednio poprzez Muzeum Narodowe w Kielcach pomagać finansowo w utrzymaniu Muzeum Regionalnego, które jak wiemy ma w tej chwili kłopoty i jest tam wiele do zrobienia". Dodał, że ma nadzieję, że dzięki takiej operacji "Wiślica już wkrótce będzie odnowiona i będzie zasilona, a Muzeum Regionalne stanie na nogi" - zapowiedział.

Cały artykuł w portalu Parlamentarny.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.