PARTNER PORTALU
  • BGK

Resort skarbu zamierza sprzedać PKS-y

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    14 czerwca 2010 - 06:54
Resort skarbu zamierza sprzedać PKS-y

Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedaje dwie kolejne spółki przewozowe – w Kielcach i w Lublińcu. Chce sprywatyzować lub skomunalizować wszystkie z 60 firm, które nadzoruje.
Sytuacja państwowych PKS-ów nie jest najlepsza. Jak informuje wiceszef resortu skarbu, tylko 15 przedsiębiorstw komunikacji samochodowej pozostających pod nadzorem ministerstwa osiągnęło w ubiegłym roku zysk. Reszta miała stratę. Zapewne dlatego ich prywatyzacja idzie jak po grudzie. Dotąd udało się sprzedać dziewięć z nich – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Za pierwszym razem nie było chętnych na PKS w Kielcach. Firma przynosi straty. Okazało się, że żaden z trzech dopuszczonych do negocjacji inwestorów nie złożył wiążącej oferty.

Teraz resort chce spróbować po raz drugi. Cena wywoławcza za pakiet 85 proc. akcji wynosi nieco ponad 11 mln zł.

Resort zaprosił także inwestorów do udziału w przetargu na PKS w Lublińcu. Cena minimalna została ustalona na blisko 7,3 mln zł.

Z planów miniisterstwa wynika, że na sprzedaż zostanie wystawionych 22 z 60 nadzorowanych PKS-ów. W większości z nich ruszyły już procedury prywatyzacyjne. Najbliżej sprzedaży jest siedem spółek z Mazowsza. Na zakup 85 proc. udziałów w tych firmach zdecydował się Mobilis – należąca do izraelskiego koncernu Eged firma transportowa, obsługująca m.in. warszawskie, krakowskie, bydgoskie i toruńskie autobusowe linie miejskie i podmiejskie.

Jak podaje ministerstwo, 38 PKS-ów ma zostać skomunalizowanych. W ostatnich miesiącach samorządom przekazano 19 spółek transportowych. Przejęciem PKS-ów zainteresowani są prezydenci miast i starostwa powiatowe – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Danuta, 2010-06-14 21:45:36

    Gorąco popieram samorządy lokalne, które chcą przejmować pks-y. Sadzę, że Ministerstwo Skarbu winno wspierać samorządy w ich działaniach.