PARTNER PORTALU
  • BGK

Resort sportu: 2,2 mln zł na dofinansowanie turystyki w 2017 roku

  • PAP/JS    19 grudnia 2017 - 19:27
Resort sportu: 2,2 mln zł na dofinansowanie turystyki w 2017 roku
"Raz wytyczony szlak nie pozostaje na zawsze. On musi być pielęgnowany, utrzymywany. Znaki, które go wytyczają, muszą podlegać konserwacji" - powiedziała na konferencji prasowej Ewa Pawlak-Lewandowska z resortu sportu. (fot. pixabay.com)

W tym roku Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło 2,2 mln zł na dofinansowanie turystyki. Z tych pieniędzy odnowiono m.in. około 7,6 tys. km szlaków turystycznych - górskich, rowerowych, konnych, kajakowych czy krajoznawczych.
"Raz wytyczony szlak nie pozostaje na zawsze. On musi być pielęgnowany, utrzymywany. Znaki, które go wytyczają, muszą podlegać konserwacji" - powiedziała na konferencji prasowej Ewa Pawlak-Lewandowska z resortu sportu.

Do najważniejszych zrealizowanych w tym roku działań ministerstwa zaliczyła m.in. wdrożenie dyrektywy unijnej - ustawy o imprezach turystycznych, a także powołanie przez resort Społecznej Rady Turystyki. Przypomniała również o podpisanych w tym roku z Chinami i Panamą umowach o współpracy w dziedzinie turystyki.

Pawlak-Lewandowska wskazała, że w celu popularyzacji Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie, prowadzone są takie akcje jak "Bezpieczna woda" czy "Turystyka bez ryzyka". Jak mówiła, w tym roku resort zorganizował także kampanie społeczne: ABC bezpiecznego wędrowania, bezpieczny kemping, bezpieczny stok.

"To kampanie, które wpływają na wzrost świadomości społecznych, jak bezpiecznie zachowywać się w górach, nad wodą tak, żeby korzystać z przyjemności wypoczywania, nie czyniąc krzywdy" - dodała.

Przypomniała, że dużą popularnością cieszyła się inicjatywa resortu turystyki i Polskiej Organizacji Turystycznej "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny". W tegorocznej jesiennej edycji z akcji skorzystało około 110 tys. turystów, a łącznie podczas trzech edycji - blisko 250 tys.

W 2016 r. - jak mówiła Pawlak-Lewandowska - Światowa Organizacja Turystyczna sklasyfikowała Polskę na 19. miejscu na świecie pod względem atrakcyjności turystycznej. Liczy ona, że w tym roku zajmiemy podobne albo wyższe miejsce.

Wiceminister sportu i turystyki Dariusz Rogowski powiedział, że turystyka to nie tylko sposób na poznawanie atrakcji turystycznych i kulturowych innych krajów, ale przede wszystkim biznes. Jak tłumaczył, wszystko polega na tym, żeby "stworzyć, zidentyfikować jakiś produkt turystyczny, wypromować go, sprzedać, a klienta obsłużyć z dobrą jakością".

"Turystyka to bardzo dynamicznie rozwijająca się gałąź gospodarki" - mówił. Przywołał wyniki branży za 2016 rok, zgodnie z którymi turystyka generuje prawie 6 proc. PKB i blisko 700 tys. miejsc pracy. Dodał, że wpływy finansowe z branży wzrosły o 26 proc. w stosunku do 2014 r.

Zdaniem wiceministra wpływ na to ma wzrost liczby turystów, spadek cen paliw, poprawa sytuacji materialnej społeczeństwa czy dobra sytuacja geopolityczna polski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.