PARTNER PORTALU
  • BGK

Rocznica chrztu Polski, wielkopolskie: Radni uczczą rocznicę na specjalnej sesji

  • PAP/AT    6 kwietnia 2016 - 18:57
Rocznica chrztu Polski, wielkopolskie: Radni uczczą rocznicę na specjalnej sesji

Podczas uroczystej sesji, radni podejmą uchwałę w sprawie przyjęcia apelu z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski (fot.umww.pl)

Parlamentarzyści, marszałkowie i przewodniczący sejmików województw oraz samorządowcy z całego regionu wezmą udział w sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Obrady odbędą się 11 kwietnia w Teatrze Wielkim w Poznaniu.
Podczas uroczystej sesji, radni podejmą uchwałę w sprawie przyjęcia apelu z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Apel ma przypominać znaczenie decyzji Mieszka I dla tworzenia się polskiej państwowości oraz podkreślać rolę wielkopolskich ziem w powstaniu i rozwoju kraju.

Jak poinformowała w środę (6 kwietnia) rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Anna Parzyńska-Paschke, w trakcie sesji wystąpią m.in. marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, przewodnicząca sejmiku Zofia Szalczyk, oraz metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Zaplanowano też wykład pt. "Znaczenie Wielkopolski w dziejach państwa polskiego" prof. Hanny Kóćki-Krenz z Instytutu Prahistorii UAM. W foyer Teatru Wielkiego prezentowana będzie wystawa "966: U źródeł Polski", przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Czytaj też: Obchody 1050-lecia Chrztu Polski: Program uroczystości już znany

Wśród zaproszonych gości znajdą się parlamentarzyści, marszałkowie i przewodniczący sejmików województw, samorządowcy z gmin i powiatów Wielkopolski, rektorzy wyższych uczelni, przedstawiciele środowisk naukowych, artystycznych i gospodarczych.

W grudniu 2015 roku sejmik przyjął przez aklamację stanowisko w sprawie ogłoszenia roku 2016 w Wielkopolsce rokiem 1050. rocznicy chrztu Polski.

Centralne uroczystości związane z 1050. rocznicą chrztu Polski odbędą się 14 kwietnia w Gnieźnie oraz 15 i 16 kwietnia w Poznaniu. Zaplanowano uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego z orędziem prezydenta Andrzej Dudy, posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski, oraz spotkanie religijno-artystyczne na poznańskim stadionie, które zwieńczy premiera musicalu "Jesus Christ Superstar". Na uroczystości zaproszeni zostali przedstawiciele władz politycznych i kościelnych z całej Europy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.