PARTNER PORTALU
  • BGK

Rocznica śmierci Jana Pawła II - obchody w całej Polsce

  • PAP    2 kwietnia 2014 - 09:01
Rocznica śmierci Jana Pawła II - obchody w całej Polsce

Nabożeństwa, czuwania modlitewne, sympozja, wystawy - w całej Polsce w środę zaplanowano uroczystości związane z dziewiątą rocznicą śmierci Jana Pawła II.
 Województwo Mazowieckie

W Warszawie na pl. Piłsudskiego - w miejscu, gdzie podczas pielgrzymek do Polski papież najczęściej spotykał się z warszawiakami - o godz. 21 rozpocznie się czuwanie modlitewne. Poprzedzi je emisja filmów przygotowanych przez Centrum Myśli Jana Pawła II, które mają przybliżyć postać papieża i jego pontyfikat.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Centrum Myśli Jana Pawła II Jerzy Nagórski, będzie to symboliczna inauguracja obchodów kanonizacyjnych. "Czuwanie modlitewne odbędzie się przed relikwiami Jana Pawła II w hali namiotowej ustawionej na pl. Piłsudskiego, poprowadzą je warszawskie wspólnoty parafialne" - powiedział Nagórski. Dodał, że oprawę muzyczną przygotuje chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

O godz. 17 w kościele św. Anny w Wilanowie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył mszy św. Po niej odbędzie się koncert organowy Emanuela Bączkowskiego dedykowany Janowi Pawłowi II. W salach wystawowych Wieży Trzeciego Tysiąclecia znajdujących się obok kościoła zostanie otwarta wystawa prac Ewy i Macieja Berbeków "Między niebem a ziemią".

W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zaplanowano sympozjum poświęcone papieżowi. Jest ono organizowane wspólnie z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Patronat honorowy objął kard. Nycz. W trakcie sympozjum przewidziane są wystąpienia rektorów obu uczelni: prof. Alojzego Szymańskiego (SGGW) i ks. prof. Stanisława Dziekońskiego (UKSW) oraz kardynała Nycza. Wykład pt. "Misja uniwersytetu w nauczaniu Jana Pawła II" wygłosi ks. prof. Waldemar Chrostowski z UKSW.

W Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie o godz. 10 zostanie otwarta wystawa "Jan Paweł II a wojsko", a po niej odbędzie się sympozjum.

Województwo Małopolskie

W Krakowie w dniu rocznicy śmierci Jana Pawła II światową premierę będzie miał włoski musical operowy pt. "Karol Wojtyła. Historia Prawdziwa". Akcja dwugodzinnego przedstawienia rozpoczyna się w momencie zamachu na Jana Pawła II, a sceny walki o życie przeplatają się ze wspomnieniami z dzieciństwa i młodości Karola Wojtyły w Polsce. Spektakl zostanie pokazany w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Wieczorem na Osiedlu Studenckim Politechniki Krakowskiej odbędzie się m.in. czuwanie modlitewne młodzieży oraz msza św. z udziałem kard. Stanisława Dziwisza. W oknach akademików Politechniki studenci chcą stworzyć napis świetlny "JP II".

Krakowianie będą też z pewnością palić znicze i składać kwiaty pod "Oknem Papieskim" przy Franciszkańskiej 3.

W Wadowicach, rodzinnym mieście Karola Wojtyły, wierni spotkają się wieczorem na mszy św. w bazylice Ofiarowania NMP. Przed stojącym obok świątyni pomnikiem Jana Pawła II zapalą znicze. W szczególnie bliskim papieżowi sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zaplanowano mszę św. Odbędzie się też nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla młodzieży, która by upamiętnić rocznicę śmierci papieża będzie pielgrzymowała z pobliskiego Barwałdu Górnego.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.