PARTNER PORTALU
  • BGK

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego, Poznań: IPN organizuje grę miejską dla młodzieży

  • PAP/AT    13 grudnia 2016 - 07:44
Rocznica wprowadzenia stanu wojennego, Poznań: IPN organizuje grę miejską dla młodzieży
Stan wojenny w Wielkopolsce - ulotka (fot.poznan.ipn.gov.pl

• Historii podziemnego Radia „Solidarność” w Poznaniu poświęcona jest organizowana przez IPN gra miejska dla młodzieży "Nielegalny eter. Radio Solidarność”.
• Przedsięwzięcie przygotowano z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Gra miejska dla uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przeprowadzona zostanie w piątek (16 grudnia) w stolicy Wielkopolski. Natalia Cichocka z poznańskiego oddziału IPN podała, że jej uczestnicy będą mieli okazję poznać środowisko twórców rozgłośni i miejsca związane z radiem.

"Podziemne Radio Solidarność w Poznaniu działało od 1982 do 1985 roku, w tym czasie nadało ponad 100 audycji. Uczestnicy gry miejskiej będą mogli posłuchać fragmentów niektórych z nich" - powiedziała Cichocka.

W przedsięwzięciu wezmą udział pięcioosobowe drużyny pod opieką nauczyciela. Ze względu na tematykę gry miejskiej, drużyny będą musiały być wyposażone w odbiorniki radiowe.

Czytaj też: Błaszczak: Prezydenci miast będą tłumaczyć się wojewodom

Dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek podkreślił, że Radio "Solidarność" było "powiewem wolności w zniewolonym eterze". Przypomniał, że pomysłodawcą i założycielem Radia był Andrzej Piątek, konstruktorami i wykonawcami nadajników radiowych byli bracia Piotr i Grzegorz Ciernioch.

"Audycje, przygotowywane m.in. przez środowisko Obserwatora Wielkopolskiego, poświęcone były aktualnej sytuacji politycznej, dotykały również tematów związanych z historią Polski" - powiedział Rafał Reczek.

Radio zainaugurowało działalność w maju 1982 r. na falach UKF, w następnym miesiącu rozpoczęły się emisje na fonii Telewizji Polskiej. Oficjalnie radio zawiesiło działalność pod koniec 1985 r.

Gra miejska została przygotowana w związku z 35. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.