Rocznicowa wystawa w Panoramie Racławickiej

Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy powstania Związku Polskich Artystów Plastyków Muzeum Narodowe we Wrocławiu pokaże w Panoramie Racławickiej wystawę składającą się z prac 40 nieżyjących już członków wrocławskiego oddziału.

Chodzi m.in. o prace Eugeniusza Gepperta, Alfonsa Mazurkiewicza, Ewy Mehl, Józefa Gielniaka, Jerzego Boronia, Jerzego Rosołowicza.

Jak przypomniała rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów, ZPAP powstał w 1911 r. w Krakowie, w czasie, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami. "Natomiast jego wrocławski oddział założyli na początku 1946 r. artyści, którzy zaraz po wojnie przyjechali do Wrocławia z całego kraju" - powiedziała Kowalów.

Dodała, że jedenastoosobowej grupie przewodniczył malarz Eugeniusz Geppert, późniejszy rektor Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.

Pierwszą wystawę zorganizowano w Wałbrzychu, ponieważ w zrujnowanym Wrocławiu nie było odpowiedniego miejsca na pokaz. Następna ekspozycja odbyła się w podziurawionym przez pociski Ratuszu. W okresie stanu wojennego związek został zdelegalizowany, utracił cały swój majątek, a 11 jego członków zostało internowanych.

Wrocławski oddział w tym czasie prowadził podziemną działalność i zorganizował dwie duże wystawy, w których wzięło udział prawie całe środowisko artystyczne Wrocławia i Dolnego Śląska.

Obecnie związek liczy 471 członków, organizuje wystawy, plenery, konkursy. Wystawę będzie można oglądać od 17 maja do 12 czerwca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE