PARTNER PORTALU
  • BGK

Rocznicowa wystawa w Panoramie Racławickiej

  • PAP    1 maja 2011 - 10:28

Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy powstania Związku Polskich Artystów Plastyków Muzeum Narodowe we Wrocławiu pokaże w Panoramie Racławickiej wystawę składającą się z prac 40 nieżyjących już członków wrocławskiego oddziału.
Chodzi m.in. o prace Eugeniusza Gepperta, Alfonsa Mazurkiewicza, Ewy Mehl, Józefa Gielniaka, Jerzego Boronia, Jerzego Rosołowicza.

Jak przypomniała rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów, ZPAP powstał w 1911 r. w Krakowie, w czasie, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami. "Natomiast jego wrocławski oddział założyli na początku 1946 r. artyści, którzy zaraz po wojnie przyjechali do Wrocławia z całego kraju" - powiedziała Kowalów.

Dodała, że jedenastoosobowej grupie przewodniczył malarz Eugeniusz Geppert, późniejszy rektor Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.

Pierwszą wystawę zorganizowano w Wałbrzychu, ponieważ w zrujnowanym Wrocławiu nie było odpowiedniego miejsca na pokaz. Następna ekspozycja odbyła się w podziurawionym przez pociski Ratuszu. W okresie stanu wojennego związek został zdelegalizowany, utracił cały swój majątek, a 11 jego członków zostało internowanych.

Wrocławski oddział w tym czasie prowadził podziemną działalność i zorganizował dwie duże wystawy, w których wzięło udział prawie całe środowisko artystyczne Wrocławia i Dolnego Śląska.

Obecnie związek liczy 471 członków, organizuje wystawy, plenery, konkursy. Wystawę będzie można oglądać od 17 maja do 12 czerwca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.