PARTNER PORTALU
  • BGK

Rodzinne miasto pamięta o Katarzynie Sobczyk

  • PAP    20 lutego 2015 - 12:29

W Tyczynie k. Rzeszowa, gdzie urodziła się popularna w latach 60. i 70. ubiegłego wieku piosenkarka Katarzyna Sobczyk, co roku odbywają się festiwale jej piosenek.
W sobotę (21 lutego) Sobczyk, wykonawczyni takich przebojów jak "Trzynastego", "O mnie się nie martw", "Mały książę", czy "Biedroneczki są w kropeczki", skończyłaby 70 lat. Zmarła pięć lat temu.

"Odbyły się już cztery edycje Festiwalu Piosenek Kasi Sobczyk +O Złotą Różę Małego Księcia+. W każdym uczestniczy ok. 40 wykonawców z całego kraju, a gośćmi są muzycy z jej pokolenia; była m.in. Halina Frąckowiak" - powiedziała PAP dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tyczynie Zofia Matys.

Jednym z celów festiwalu jest "wyłonienie utalentowanych wykonawców oraz zachęcenie ich do pracy twórczej". Prezentują dwie piosenki polskie z lat 60. lub 70., w tym jedną z repertuaru Sobczyk.

Matys ma nadzieje, że w podległym ośrodkowi Centrum Dziedzictwa Kulturowego powstanie stała ekspozycja poświęcona artystce. "Niestety na razie mamy za mało pamiątek po Kasi Sobczyk, żeby przygotować taką wystawę" - zauważyła.

Dyrektorka liczy jednak na darczyńców. "Apeluję do wszystkich, którzy mogą nam podarować lub wypożyczyć przedmioty związane z piosenkarką" - dodała.

Katarzyna, a właściwie Kazimiera Sobczyk urodziła się 21 lutego 1945 r.; była najmłodsza z czworga rodzeństwa. Mieszkała w Tyczynie i w pobliskiej Hermanowej. Rodzinne strony opuściła mając niewiele ponad trzy lata. Wraz z rodziną zamieszkała najpierw w Sianowie, później w Koszalinie.

Do Tyczyna przyjeżdżała na wakacje, a potem także wielokrotnie na koncerty. Po raz pierwszy koncertowała na początku lat 60. Nie dotarła na swój ostatni występ w tym mieście. Była już wtedy chora; w drodze do rodzinnego miasta poczuła się źle i musiała zrezygnować z dalszej podróży.

Sobczyk debiutowała w 1961 r. w Koszalinie; występowała jako wokalistka miejscowego zespołu Biało-Zieloni. Dwa lata później z sukcesem wystąpiła na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Od 1964 do 1972 r. koncertowała z grupą Czerwono-Czarni, swoim mężem Henrykiem Fabianem Sawickim oraz zespołem Wiatraki. W 1979 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie nagrała dwie płyty. Do kraju wróciła w 2008 r.

Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opole dwukrotnie zdobywała pierwszą nagrodę; w 1964 r. za przebój "O mnie się nie martw", a w 1965 r. za utwór "Nie wiem czy warto". Z kolei w 1966 r. za piosenkę "Nie bądź taki szybki Bill" otrzymała nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji. Natomiast w 1967 r. wyróżniona ją nagrodą publiczności za piosenkę "Trzynastego".

W swojej karierze wylansowała także m.in. "Był taki ktoś", "To nie grzech", "Cztery maki". Współpracowała m.in. z Ryszardem Poznakowskim, Jerzym Matuszkiewiczem, Janusz Kondratowiczem.

Piosenkarka zmarła 28 lipca 2010 r. po długiej i ciężkiej chorobie nowotworowej w warszawskim Hospicjum Onkologicznym św. Krzysztofa. Miała 65 lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.