PARTNER PORTALU
  • BGK

Rodzinny dom Jana Pawła II już przebudowany

  • PAP    8 sierpnia 2012 - 17:40

Zakończyły się prace budowlane w przebudowywanym Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Wkrótce rozpocznie się montaż ekspozycji.
Duchowny przypomniał, że otwarcie placówki zaplanowano na 18 maja 2013 roku, czyli dzień 93. urodzin Jana Pawła II.

Przebudowa muzeum rozpoczęła się w 2010 roku. Placówka mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 roku urodził się tam Karol Wojtyła. Od 1984 roku w budynku istnieje muzeum papieża, które należy do archidiecezji krakowskiej. To najdłużej w świecie działająca placówka muzealna poświęcona polskiemu papieżowi.

Dotychczasowa ekspozycja powiększy się czterokrotnie - do ponad 1 tysiąca metrów kwadratowych, na czterech kondygnacjach. Znajdą się na niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy. Ekspozycja będzie opowieścią o człowieku - od jego urodzenia do śmierci. Mieszkaniu Wojtyłów przywrócony zostanie wygląd z lat 20. ubiegłego wieku, który oddaje klimat domu rodzinnego.

Ks. Paweł Danek powiedział, że wśród pamiątek po Karolu Wojtyle na ekspozycji znajdą się m.in. obrazek-pamiątka pierwszej komunii św. i pierwszy szkaplerz. Wśród eksponatów będzie także replika Drzwi Świętych z bazyliki św. Piotra oraz ziemia z różnych miejsc na świecie, do których pielgrzymował bł. Jan Paweł II.

Na czas przebudowy dla zwiedzających i pielgrzymów została przygotowana wystawa zamienna w sali przy wadowickiej parafii Ofiarowania NMP. W pierwszym kwartale tego roku wystawę odwiedziło prawie 20 tys. turystów, w tym ponad 6 tys. z zagranicy. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.