Rogale i korowód ożywią ul. Św. Marcin w Poznaniu?

Złożony z ok. 400 uczestników tradycyjny korowód przejdzie ulicami Poznania 11 listopada na rozpoczęcie imienin ulicy św. Marcin. Organizatorzy zwracają uwagę, że cieszący się popularnością wśród mieszkańców pochód będzie największy od lat.
Rogale i korowód ożywią ul. Św. Marcin w Poznaniu?
Od 2009 r. rogale te są chronionym produktem regionalnym (fot. poznan.pl)

Imieniny ulicy Święty Marcin są organizowane w Poznaniu od ponad 20 lat. Wydarzenie zbiega się datą z obchodami Święta Niepodległości. Impreza połączona jest z festynem, podczas którego odbędzie się kiermasz z tradycyjnymi rogalami, koncerty i pokaz sztucznych ogni. Organizatorem imienin jest Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, które mieści się przy ul. Św. Marcin.

Korowód z atrakcjami

Jak powiedział Andrzej Maszewski z CK Zamek, rozpoczynający imieniny korowód w tym roku będzie miał największą od lat skalę.

"Weźmie w nim udział ok. 400 uczestników. Będzie wiele strojów, kolorowych kostiumów, orkiestr, kuglarzy, szczudlarzy" - wymienił.

W korowodzie wezmą udział rekonstruktorzy historyczni z pojazdem pancernym, przedstawiciele poznańskich Bambrów, organizacji charytatywnych. Uczniowie jednej ze szkół przygotowali duży płaszcz św. Marcina w biało-czerwonych barwach.

Z kolei "Drużyna Gęsiny" ma przypomnieć tradycję spożywania tego rodzaju drobiu - w korowodzie pojedzie platforma z wielkim imieninowym stołem. Barwny korowód poprowadzi Święty Marcin na białym koniu, a po dotarciu przed Zamek, Święty otrzyma od prezydenta Poznania klucze do bram miasta.

Potencjał ulicy Św. Marcin

Podczas tegorocznych imienin nacisk położony zostanie na potencjał jaki ma Św. Marcin - jedna z głównych ulic miasta. W położonych wzdłuż ulicy lokalach i podwórkach odbędzie się wiele imprez. Pojawi się najstarsza w regionie katarynka, zorganizowane zostaną warsztaty z tworzenia biżuterii, lampionów, rodzinne gry i zabawy, a także potańcówka.

Dyrektor CK Zamek Anna Hryniewiecka podkreśliła, że "imieniny ulicy to poznański fenomen". "Wydarzenie niezwykłe na saklę ogólnopolską, coś co powinno budzić naszą dumę i stać się pozytywnym przykładem, jak budować lokalną tożsamość, pozytywne skojarzenia, jak angażować ludzi w obchody święta, które ma nie tylko wymiar ludyczny, ale i patriotyczny" - dodała.

Hryniewiecka przypomniała również o charytatywnym wymiarze święta. "Powtarzając gest św. Marcina, który podzielił się cząstką swojego płaszcz z biednym chcemy wskazywać na osoby, środowiska, bliźnich, którzy potrzebują pomocy" - mówiła.

Co roku w imieninach ulicy Święty Marcin bierze udział kilkadziesiąt tysięcy osób, a poznaniacy zjadają tego dnia ok. 250 ton rogali świętomarcińskich. Rogal świętomarciński to tradycyjny przysmak najchętniej kupowany w okolicach 11 listopada. Od 2009 r. rogale są chronionym produktem regionalnym. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE