PARTNER PORTALU
  • BGK

Rok 2014 Rokiem Stanisława Piętaka

  • PAP    31 grudnia 2013 - 08:38
Rok 2014 Rokiem Stanisława Piętaka

Rok 2014 będzie w Tarnobrzegu (Podkarpackie) Rokiem Stanisława Piętaka, jednego z najwybitniejszych poetów okresu międzywojennego. W styczniu 2014 r. przypada 50. rocznica jego tragicznej śmierci.
Jak poinformowała PAP Agata Rybka z kancelarii prezydenta Tarnobrzega o ustanowieniu Roku Stanisława Piętaka zdecydowała Rada Miasta, na wniosek prezydenta miasta Norberta Mastalerza.

"Mając na uwadze przypadającą w roku 2014 pięćdziesiątą rocznicę śmierci Stanisława Piętaka, będzie to wyraz hołdu nas, potomnych, dla tego wybitnego tarnobrzeżanina" - wyjaśnił Mastalerz.

Stanisław Piętak urodził się w 1909 roku w Wielowsi koło Tarnobrzega, obecnie jest to osiedle miasta. Po ukończeniu tarnobrzeskiego liceum studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, skąd przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował w Związku Literatów Polskich (ZLP) i działał w pismach młodzieżowych.

Za swoją pierwszą powieść "Młodość Jasia Kunefała", opublikowaną w 1938 roku, otrzymał Nagrodę Młodych Polskiej Akademii Literatury.

W czasie wojny przebywał w rodzinnych stronach, gdzie współpracował z organizacją "Odwet", założoną przez legendarnego Władysława Jasińskiego "Jędrusia" i uczestniczył w tajnym nauczaniu. W 1945 roku wyjechał do Łodzi, gdzie został prezesem tamtejszego oddziału ZLP.

Od 1956 roku mieszkał w Warszawie, gdzie pracował w redakcji "Tygodnika Kulturalnego". Zginął w styczniu 1964 roku, popełniając samobójstwo.

Piętak jest jednym z najwybitniejszym poetów okresu międzywojennego, a także wywodzących się z nurtu wiejskiego poetów literatury polskiej. Na motywach jego powieści "Ucieczka z miejsc ukochanych" zrealizowano w 1987 r. serial telewizyjny o tym samym tytule. Od 1965 do 1994 roku była przyznawana nagroda literacka jego imienia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.