PARTNER PORTALU
  • BGK

Rok 2015 - Rokiem Witkiewiczów w Zakopanem

  • PAP    4 lutego 2015 - 10:21

Zakopane uczci 100. rocznicę śmierci Stanisława Witkiewicza - architekta, twórcy stylu zakopiańskiego i 130. rocznicę urodzin jego syna Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacego" - pisarza, dramaturga i malarza szeregiem wydarzeń.
Rada Zakopanego ogłosiła rok 2015 - Rokiem Witkiewiczów.

Inauguracja Roku Witkiewiczów odbędzie się 6 lutego w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba - filii Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Willa Koliba to pierwsza realizacja stylu zakopiańskiego i w jej wnętrzach będzie prezentowana wystawa zatytułowana Litewskim szlakiem Witkiewiczów. Autor wernisażu dr Jan Skłodowski opowie o litewskich losach ojca i syna. Wystawa powstała we współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie.

Kolejnym punktem obchodów Roku Witkiewiczów, zaplanowanym przez Muzeum Tatrzańskie na maj, jest wystawa "Anioł i Syn". Jak wyjaśniła dyrektorka Muzeum Anna Wende - Surmiak "tematem przewodnim tej ekspozycji będzie wzajemne, prawie 30-letnie, współistnienie obu artystów, nie tylko w aspekcie codziennego życia rodzinnego, ale i rozwoju duchowego i artystycznego Witkacego".

Obok eksponowanych dzieł malarskich i fotograficznych, ważną część ekspozycji będą stanowiły instalacje multimedialne. Autorem scenariusza wystawy jest znany witkacolog Stefan Okołowicz.

Na połowę roku planowana jest wystawa "Związki Witkiewiczów z Zakopanem", na której zaprezentowane zostaną liczne archiwalne zdjęcia, obrazy, rzeźby, pamiątki rodzinne, ukazujące związki Witkiewiczów z wybitnymi zakopiańskimi rodzinami jak np. Prószyńskich, Becków, Rabowskich, Bohmów, Schielów. Znaczną część eksponatów będą stanowiły dotychczas niepublikowane archiwalia.

Innym ciekawym wydarzeniem będzie przedstawienie słynnych portretów autorstwa Witkacego, pochodzących z największej kolekcji jego dzieł zebranej w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Witkacy w swojej firmie portretowej przy Krupówkach wykonywał portrety zaliczane do pięciu typów: od najbardziej realistycznych poprzez karykatury, aż do tak zwanej czystej formy, a następnie sygnował je literami A, B, C, D, E. Muzeum Tatrzańskie posiada na własność bogatą, liczącą ponad 80 pasteli i rysunków kolekcję, a także słynne fotografie Witkacego, jednak z okazji Roku Witkiewiczów postanowiło "wymienić się" częścią z nich właśnie z Muzeum w Słupsku.

Muzeum Tatrzańskie przy współpracy z Wydawnictwem TPN planuje wydanie albumu "Sztuki piękne pod Tatrami", zawierającego malarstwo, rysunek, grafikę, rzeźbę oraz rękodzieło z okresu od XIX wieku aż po rok 1939. Odbędzie się także konferencja popularno-naukowa o Stanisławie i Stanisławie Ignacym Witkiewiczach z udziałem znawców biografii, malarstwa, architektury, literatury, dramatu, filozofii i krytyki sztuki. Ciekawie zapowiada się także projekt Returning to nature/Powrót do natury, czyli międzynarodowe spotkanie poświęcone powrotowi do natury pod koniec XIX- i w początkach XX wieku, który uwidocznił się w sztuce, literaturze, filozofii, a także stylu życia. Projekt składa się z dwóch części: konferencji - seminarium oraz wizyty studyjnej dla uczestników konferencji.

Na 10 lutego w zakopiańskim kinie Sokół zaplanowano premierę filmu pt. "Pewnego razu" według scenariusza i reżyserii Jana Wierzejskiego. Jak zapowiedziała wiceburmistrz Zakopanego Agnieszka Nowak-Gąsienica, Teatr Witkacego również przygotowuje szereg wydarzeń w związku z Rokiem Witkiewiczów, oraz z okazji 30-lecia swojego istnienia. "Na jesień teatr planuje wydarzenie zatytułowane Zakopane - pępek świata".×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.