PARTNER PORTALU
  • BGK

Rok 2018 rokiem Ireny Sendlerowej?

  • PAP/AT    19 stycznia 2017 - 08:15
Rok 2018 rokiem Ireny Sendlerowej?
Fragment tablicy poświęconej Irenie Sendlerowej (fot.wikipedia.org/Adrian Grycuk)

• Rzecznik praw dziecka Marek Michalak chce, by rok 2018 był rokiem Ireny Sendlerowej.
• Uratowała 2,5 tys. dzieci, ryzykując swoim życiem co najmniej 2,5 tys. razy. Takie postawy i takie postacie warto przypominać - przekonuje Michalak.
RPD powiedział, że skierował w tej sprawie pismo do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Przypomniał, że w przyszłym roku minie 10 lat od śmierci Ireny Sendlerowej - zmarła 12 maja 2008 r., w wieku 98 lat.

"Irena Sendlerowa to uzasadnienie samo w sobie. Uratowała 2,5 tys. istnień dziecięcych, ryzykując swoim życiem co najmniej 2,5 tys. razy" - podkreślił Michalak.

Wspominał, że kiedy przedstawiał kandydaturę Ireny Sendlerowej do Orderu Uśmiechu, miał poczucie, że nie trzeba tego wniosku uzasadniać. "To był pierwszy wniosek, który poddałem pod głosowanie jako Kanclerz Kapituły. Został przyjęty jednogłośnie, to się rzadko zdarza" - podkreślił Michalak.

"Kiedy zadzwoniłem do Ireny Sendlerowej z informacją, że została Kawalerem Orderu Uśmiechu, powiedziała: proszę pana, to jest najpiękniejsza rzecz, jaka mnie w życiu spotkała. A potem dodała: wie pan, obok tego listu, który odstałam od ojca świętego" - dodał Michalak.

Czytaj też: Danuta Siedzikówna ps. Inka patronką liceum

Jego zdaniem takie postacie i takie postawy trzeba przypominać. "Warto zacytować Irenę Sendlerową - ja miałem przyjemność spotykania się z nią osobiście - kiedyś podczas rozmowy pani Irena powiedziała: czemu robicie ze mnie bohaterkę, przecież ja zrobiłam to, co każdy uczciwy, przyzwoity człowiek robić powinien. Na co ja jej odpowiedziałem: ale czy każdy to robił? Taka była Irena Sendlerowa" - podkreślił.

"To jest wielka postać, już dziś historyczna, ale też ważny drogowskaz - tak należy postępować, warto być przyzwoitym człowiekiem, choć nie zawsze się to opłaca" - dodał.

W uzasadnieniu swojego wniosku do marszałka Sejmu, RPD podkreślił, że ustanowienie roku 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej będzie doskonałą okazją do pokazania wartości życia ludzkiego, życzliwości, bezinteresowności, a także przypomnienia "wspaniałej karty historii działalności Narodu Polskiego". "Uprzejmie proszę o przychylność dla idei uczczenia pamięci obrończyni podstawowych praw dziecka" - napisał Michalak.

Rzecznik przypomniał, że podczas hitlerowskiej okupacji Irena Sendlerowa, wspólnie z zaufanymi pracownikami podjęła akcję ratowania dzieci z warszawskiego getta. Ocaliła ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci. Ich zaszyfrowane nazwiska zapisywała na paskach bibułki, które wkładała do słoików i zakopywała. Po zakończeniu wojny rozszyfrowany spis trafił do szefa Centralnego Komitetu Żydów w Polsce Adolfa Bermana. Prowadzony przez nią rejestr uratowanych dzieci pozwolił po zakończeniu wojny na poznanie przez nie własnej tożsamości i odnalezienie bliskich.

W uzasadnieniu projektu uchwały w tej sprawie, rzecznik napisał, że "przykład bohaterskiej działalności Ireny Sendlerowej uczy, że ludzie nie mogą pozostać bierni i milczeć, mając świadomość, że gdzieś obok nich drugiemu człowiekowi dzieje się krzywda".

"Mogłam zrobić więcej. Ten żal nigdy mnie nie opuszcza" - to często przytaczane słowa Ireny Sendlerowej.

Irena Sendler, z domu Krzyżanowska, urodziła się w 1910 r. w Otwocku; jej ojciec był z zawodu lekarzem.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.