PARTNER PORTALU
  • BGK

Rok Kościuszki w Krakowie: inauguracja, program obchodów

  • PAP/MIW    25 lutego 2017 - 11:53
Rok Kościuszki w Krakowie: inauguracja, program obchodów
Obchody Roku Kościuszki w Krakowie rozpoczną się na rynku. (fot. pixabay.com/)


• Kraków przygotowuje się do obchodów Roku Kościuszki. Oficjalna inauguracja nastąpi 24 marca, w rocznicę insurekcji kościuszkowskiej.
• W programie obchodów znajdą się inscenizacje historyczne, wystawy, konkursy, a także międzynarodowa konferencja naukowa.
Obchody, które zainicjował Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie, odbędą się pod patronatem UNESCO oraz prezydenta RP Andrzeja Dudy. W 2017 r. przypada 200. rocznica śmierci polskiego i amerykańskiego bohatera narodowego. Sejm ustanowił rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki.

- Leży nam na sercu uczczenie zasług Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej i bohatera amerykańskiej wojny o niepodległość. Rocznica dwusetlecia śmierci Kościuszki jest ku temu doskonałą okazją. Planowane obchody posłużą też integracji środowisk kościuszkowskich w Polsce i w świecie - powiedział Leszek Cierpiałowski, dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki.

Oficjalne obchody zapoczątkują uroczystości 24 marca na Rynku Głównym w Krakowie. W tym miejscu insurekcji kościuszkowskiej nastąpi odczytanie przysięgi Tadeusza Kościuszki, złożenie kwiatów na płycie upamiętniającej 1794 r. Atrakcją dla przechodniów będzie postawiony na Rynku balon z Muzeum Lotnictwa Polskiego - jeden z najstarszych ogrzewanych powietrzem balonów Polsce, ozdobiony ręcznie malowaną podobizną Kościuszki. Także 24 marca na kopcu Kościuszki nastąpi spotkanie środowisk kościuszkowskich oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej dramatyczną przygodę morską Kościuszki w czasie jego żeglugi do Ameryki. Tego samego dnia Politechnika Krakowska zorganizuje wydarzenie sportowe - bieg kościuszkowski.

W kolejnych miesiącach o bohaterze przypominać będą różne instytucje. Narodowy Bank Polski wyda okolicznościowe monety, a placówki kulturalne zorganizują atrakcje dla wszystkich grup wiekowych.

Spośród planowanych wydarzeń kulturalnych organizatorzy zwrócili uwagę m.in. na wystawę w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym im. T. Kościuszki pod kopcem Kościuszki. Wchodząc na ekspozycję "Pracownia Inżyniera Kościuszki" zwiedzający będą mieli wrażenie, że znajdują się w izbie gier i zagadek, nawiązujących do fachu i umiejętności Kościuszki oraz do wielkich wynalazków z czasów, w których przyszło mu żyć.

Również w Centrum pod kopcem Kościuszki odbędzie się cykl spotkań "Widziane z Kopca". O Kościuszce i miejscach pamięci historycznej będą opowiadać artyści m.in. krakowskich teatrów, Piwnicy Pod Baranami i Loch Camelotu.

Z okazji jubileuszu Julian Rachwał realizuje fabularyzowany dokument o Kościuszce. Film wyemituje TVP Historia. Dla miłośników kina przewidziano także "Kościuszkowskie warsztaty filmowe", związane z obrazami, w których pojawia się postać naczelnika. Filmową odsłonę obchodów uzupełni konkurs dla młodzieży. Autorzy najlepszych kilkuminutowych form o tematyce kościuszkowskiej otrzymają nagrody rzeczowe, a ich prace wyświetli kino Kijów.Centrum.

Dla melomanów Opera Krakowska przygotuje pod kopcem Kościuszki wielki koncert plenerowy "A to Polska właśnie". Wieczór 2 lipca, z udziałem orkiestry i chórów, uświetni - jak zapowiadają organizatorzy - pełna efektów specjalnych iluminacja kopca Kościuszki.

W muzyczne świętowanie rocznicy włącza się Biblioteka Polskiej Piosenki, która zapowiedziała wydanie dwupłytowego albumu muzycznego z bogato ilustrowaną książeczką z informacjami o Kościuszce. Biblioteka także już teraz zaprasza wszystkich na 14 października na krakowski Rynek, na wielką lekcję śpiewania pieśni patriotycznych.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.