PARTNER PORTALU
  • BGK

Rok rządów, MSWiA: Sukces na Światowych Dniach Młodzieży i powrót zlikwidowanych posterunków policji

  • PAP/AT    15 listopada 2016 - 08:48
Rok rządów, MSWiA: Sukces na Światowych Dniach Młodzieży i powrót zlikwidowanych posterunków policji
Jedną z pierwszych decyzji Błaszczaka było powołanie nowych komendantów głównych BOR, PSP, SG i policji (Mariusz Błaszczak, fot.mswia.gov.pl)

• Jednym z największych wyzwań dla MSWiA było zapewnienie bezpieczeństwa dwóch dużych międzynarodowych wydarzeń - szczytu NATO oraz ŚDM
• Natomiast głównymi projektami zrealizowanymi w pierwszym roku przez resort są: wieloletni program modernizacji służb mundurowych, przygotowanie ustaw "antyterrorystycznej" i "dezubekizacyjnej", a także przywracanie zlikwidowanych posterunków policji.
Na czele MSWiA w rządzie Beaty Szydło stanął Mariusz Błaszczak. Wśród swych priorytetów wymienił bezpieczeństwo i modernizację służb mundurowych, a także udział polskich funkcjonariuszy w uszczelnianiu granic UE i przygotowania do szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. Zapowiedział także przywracanie zlikwidowanych w ostatnich latach posterunków i komisariatów policji.

Jedną z pierwszych decyzji Błaszczaka było powołanie nowych komendantów głównych BOR, PSP, SG i policji. Na czele tej ostatniej stanął insp. Zbigniew Maj, który w lutym, po około dwóch miesiącach, zrezygnował ze stanowiska. Uzasadniając swą decyzję mówił, że b. funkcjonariusze BSW KGP przygotowali przeciw niemu prowokację i wykorzystali materiały sprzed kilkunastu lat, kiedy prowadził pracę operacyjną w Kaliszu. Ostatecznie, po kilkumiesięcznym wakacie na czele policji stanął Jarosław Szymczyk.

Zamieszanie wokół komendanta Maja zaowocowało pod koniec lutego wnioskiem PO o wotum nieufności wobec Błaszczaka. Według posłów tej partii sprawa odwołania komendanta Maja pokazuje, że minister nie radzi sobie z nadzorem nad policją, co grozi pogorszeniem bezpieczeństwa. "To jest takie stereotypowe zachowanie, awanturnictwo polityczne" - odpowiadał na te zarzuty szef MSWiA.

"Szef MSWiA Mariusz Błaszczak to jeden z najlepszych ministrów tego resortu po 1989 roku; mam do niego pełne zaufanie" - mówiła wówczas premier Beata Szydło.

Czytaj też: Jak wyglądał pierwszy rok rządów PiS?

Jednym z największych wyzwań dla Błaszczaka było zapewnienie bezpieczeństwa dwóch dużych międzynarodowych wydarzeń, które w lipcu odbyły się w Polsce - szczytu NATO oraz ŚDM. W związku z tym Polska zdecydowała o tymczasowym przywróceniu kontroli na granicach z innymi krajami UE oraz o zawieszeniu małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim. Szef MSWiA podkreślał, że przemawiały za tym względy bezpieczeństwa.

Błaszczak od początku zapowiadał też, że w podległych resortowi służbach, na stanowiskach kierowniczych nie ma miejsca dla funkcjonariuszy, którzy służbę zaczynali jeszcze w milicji lub ZOMO. W pierwszych miesiącach zmiany dotknęły m.in. komendantów wojewódzkich i Komendę Główną Policji; do końca roku mają objąć blisko pół tysiąca funkcjonariuszy z średniego i niższego szczebla kierowniczego - m.in. trzech zastępców komendantów wojewódzkich, 19 komendantów miejskich, rejonowych i powiatowych i 159 naczelników wydziałów w tych komendach.

Rozliczeniu z przeszłością mają też służyć zmiany w emeryturach byłych funkcjonariuszy SB. Projekt jest opracowywany; MSWiA chce, by jeszcze w tym roku trafił do Sejmu. Projektowane zmiany dotyczą tzw. "ustawy dezubekizacyjnej" z 2009 r. i zakładają m.in., że maksymalne świadczenie dla byłych funkcjonariuszy SB, którzy posiadają okresy służby przebyte wyłącznie w organach bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1990 nie będzie wyższe niż średnie świadczenie w systemie powszechnym, tj. obecnie emerytura nie przekraczałaby 2131 zł brutto, a maksymalna renta - 1610 zł brutto, czyli średniej renty w ZUS. Renta rodzinna miałaby nie przekraczać 1850 zł brutto. Przebieg służby każdego funkcjonariusza SB, którego emerytura będzie obniżana, ma zostać sprawdzony w IPN. Z obiektów policji zostaną też usunięte tablice i pomniki upamiętniające funkcjonariuszy UB i MO.×
KOMENTARZE (2)

  • balszoj, 2016-11-15 18:07:31

    Do pomroczność jasna: Zazdrościsz ? czy się spuszczasz ? zdecyduj sie ! Polish Świnio !
  • pomroczność jasna, 2016-11-15 15:32:12

    Najsłabszy minister za te 25 lat RP najbardziej niewiarygodny najbardziej wyszczekany politycznie ...